- A
- A
- A
Stary Sącz i Łososina Dolna walczą o lotniska
Samorządy obu gmin zabiegają o pieniądze na budowę portów lotniczych na swoim terenie i przedstawiają własne argumenty przemawiające za poszczególnymi koncepcjami.Stary Sącz nie rezygnuje z lotniska.Teren pod budowę małego portu lotniczego, ponad 100 hektarów, zarezerwowano już kilka lat temu. Gmina ma również przygotowaną wstępną koncepcję budowy, dlatego władze gminy złożyły projekt budowy lotniska do Małopolskiego Banku Projektów Subregionalnych na lata 2014-2020.
Ale o pieniądze z tego samego źródła zabiega także gmina Łososina Dolna, której wójt chce rozbudować istniejące już lotnisko właśnie w Łososinie. Wójt Łososiny Dolnej uważa, że lepiej rozwijać coś, co już istnieje i można to zrobić za małe pieniądze.
- Modernizacja i przekształcenie lotniska aeroklubu w niewielki port biznesowy, będzie kosztować zaledwie 35 milionów złotych – mówi wójt Łososiny Dolnej Stanisław Golonka. To lotnisko w pełni zaspokoi potrzeby jakie są dzisiaj i jakie będą w najbliższych kilkunastu latach. Zainteresowanie lotami, ze względu na cenę, na razie nie będzie zbyt duże - dodaje Golonka.
Tymczasem burmistrz Starego Sącza, Jacek Lelek przekonuje, że lotnisko pasażerskie na Sądecczyźnie ma rację bytu.
-Mieszkamy w obszarze bardzo atrakcyjnym turystycznie, a jednocześnie trudno dostępnym dla mieszkańców innych regionów- mówi burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. Sądecczyzna aspiruje do wielkiego ośrodka rekreacyjnego i sportowego, pełnego uzdrowisk czy ośrodków narciarskich, a z lataniem jest tak, że jeżeli dzisiaj o tym nie pomyślimy to jutro będzie za późno- dodaje Lelek.
Budowa starosądeckiego lotniska kosztowałaby około 300 milionów złotych, co jak wynika z analiz, zwróci się dopiero po 20 latach.
- To jest wystarczający argument, który przemawia za lotniskiem w Łososinie – przyznaje Jan Golonka, starosta nowosądecki.
-W Łososinie to jest tylko kwestia wybudowania pasa startowego i niezbędnej infrastruktury- mówi starosta Golonka. Możemy to zrobić w ciągu dwóch, trzech lat.
O tym, która z koncepcji zostanie zrealizowana, zdecyduje marszałek województwa małopolskiego. To on będzie przyznawał środki w ramach funduszy z Banku Projektów Subregionalnych na kluczowe projekty.
Bartosz Niemiec/aw
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
17:19
Przemoc emocjonalna w relacjach. Kiedy powiedzieć 'dość'?
-
16:56
Co to jest automatyzacja procesów?
-
16:52
Czym zajmuje się klinika szumów usznych?
-
16:44
Jak wyjść z zadłużenia chwilówkami?
-
15:26
Zabawki z puszek, zakrętek lub klisz rentgenowskich? Niesamowita wystawa w Aptece Designu
-
15:20
Ambitne plany nowego prezesa tarnowskiego MPK
-
15:18
Zabawki z puszek, zakrętek lub klisz rentgenowskich? Niesamowita wystawa w Aptece Designu
-
15:06
Głos Roberta Makłowicza w komunikacji miejskiej w ogniu krytyki. Nie przypadł do gustu krakowianom?
-
14:33
Wojewoda Małopolski nie został odwołany ze stanowiska. Jest dementi
-
13:38
Kraków w 1939 i 1993 roku. Mosty na Wiśle - niemi świadkowie wydarzeń
-
13:38
Tarnów już oficjalnie został właścicielem spalonej kamienicy na Rynku
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze