- A
- A
- A
Stary Dom Zdrojowy, jeden z symboli Krynicy, jest w opłakanym stanie
Po Pijalni Głównej to najbardziej rozpoznawalny obiekt w Krynicy. Liczący już ponad 130 lat Stary Dom Zdrojowy przypomina pałac. Wewnątrz znajduje się jedna z najpiękniejszych sal balowych w Polsce, a w okresie międzywojennym bywała tam śmietanka towarzyska stolicy, nawet sam marszałek Józef Piłsudski. Mieszkańców i kuracjuszy martwi jednak stan zewnętrzny budynku. Co dokładnie niepokoi kryniczan i turystów, a także czy jest szansa na remont zabytku?Stary Dom Zdrojowy znajduje się w samym sercu krynickiego deptaku – naprzeciw Pijalni Głównej i muszli koncertowej, gdzie występował Jan Kiepura. Gdy zabytek podziwia się z dalszej odległości wówczas zachwyca, ale z bliska nie wygląda już najlepiej. Popękane ściany, odpadający tynk i elementy dekoracyjne, a także wilgoć – to najbardziej martwi mieszkańców i kuracjuszy. "Sypie się, powinni jednak o to zadbać, odrestaurować" - przyznają.
Budynek zaprojektowali wybitni architekci Julian Niedzielski i Jan Zawiejski, twórca m.in. gmachu teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie. "Dla Krynicy Stary Dom Zdrojowy ma ogromną wartość historyczną" – podkreśla Witold Król, kierownik sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. "Powstanie tego obiektu, w takiej klasie, nobilitowało uzdrowisko. Wzorowano się trochę na zabudowach uzdrowiskowych choćby w kurortach szwajcarskich" - przypomina Witold Król.
Pięć lat temu część budynku została odremontowana. Wówczas w lewym skrzydle podniesiono standard pokoi, wymieniono dach, a także delikatnie odświeżono fragment elewacji. Teraz przygotowano wstępną koncepcję całkowitego remontu obiektu. Prace szacowane są na 35 milionów złotych. "W tym roku prowadzimy jednak inną inwestycję, dlatego przy Starym Domu Zdrojowym wykonane zostaną jedynie najpilniejsze prace. Zajmiemy się m.in. remontem tarasu i elewacji. Mamy kilka historycznych obiektów. Teraz naszym priorytetem są nowe łazienki mineralne - to również obiekt historyczny z późniejszego okresu niż Stary Dom Zdrojowy, choć wydaje się równie piękny" – mówi Radiu Kraków Grzegorz Biedroń, prezes spółki Uzdrowisko Krynica Żegiestów.
W tym roku spółka chce także wyremontować elewację Patri. Sanatorium została wybudowane w latach 30. XX wieku przez Jana Kiepurę i przed wojną był to jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Polsce. Obiekt również nadszarpnięty jest przez ząb czasu, ale na remont elewacji udało się zdobyć ministerialną dotację. Dopiero po wykonaniu tych prac władze spółki Uzdrowisko Krynica Żegiestów, będą starać się o dotacje na remont Starego Domu Zdrojowego.
(Bartosz Niemiec/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
16:26
Lakiernik samochodowy – jak pasja do motoryzacji może stać się dochodowym zawodem?
-
16:05
Usługi społeczne dla większej grupy osób z niepełnosprawnościami. Tarnów poszerza ofertę
-
16:02
Po prostu „Wicked”
-
15:30
Filmowe podusmowanie roku 2024 w polskich kinach
-
15:17
Kardynał Stanisław Dziwisz zostanie wezwany przed Państwową Komisję ds. Pedofilii
-
14:51
„Kurort pożarty przez fast-food”. Tłumy w Zakopanem i niezadowoleni mieszkańcy
-
14:49
Sposób na odczarowanie krakowskich gołębi
-
14:45
Andrzej Hawranek o swojej nominacji na szefa małopolskiego Sanepidu: Wojewoda ma do mnie zaufanie
-
14:14
Postanowienia noworoczne bez presji. "Nie oczekuj cudów, akceptuj siebie"
-
13:50
Rozbójnik z Chrzanowa trafił na trzy miesiące do aresztu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze