Nowe podejście do budowania marki festiwalu wiąże się tak naprawdę z powrotem do jego korzeni. Zmiana jest podyktowana kilkoma względami praktycznymi, marketingowymi, ale też ideowymi. Stwierdziliśmy, że wokół festiwalu istnieje wiele historii, o których chcielibyśmy szerzej opowiedzieć
– tłumaczy Wojciech Knapik, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.
Omnia Beneficia, co znaczy „wszystkie dobrodziejstwa”, to tytuł konduktusu, którego odkrycie w bibliotece Klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu, wywołało nie lada sensację w środowisku muzykologów. Było to w latach 70. Muzyczne dzieło do uznawane jest za najstarszy znany zabytek muzyki wielogłosowej w Polsce.
Odkrycie średniowiecznej kompozycji dało początek Starosądeckiemu Festiwalowi Muzyki Dawnej. Omnia beneficia nieoficjalnie stanowi rodzaj festiwalowego hymnu i bardzo często pojawia się w programie kolejnych edycji wydarzenia.
Na zapis kompozycji „Omnia beneficia” natrafił podczas prac badawczych profesor Mirosław Perz. Wybitny muzykolog i znawca muzyki staropolskiej zmarł 30 marca w wieku 90 lat. Odejście profesora Perza, było kolejnym argumentem za tym, by upowszechnić wiedzę na temat cennej kompozycji odnalezionej w Starym Sączu. Dojrzewający od kilku lat pomysł zmiany nazwy festiwalu doczekał się w końcu realizacji. Nowości, chociaż już przesądzone, będą wprowadzane stopniowo.
Nowa nazwa festiwalu jest krótsza od dotychczasowej i łatwiejsza do wymawiania przez obcokrajowców, co ma ułatwić promocję wydarzenia – również na arenie międzynarodowej.
Omnia Beneficia Festiwal odbędzie się od 28 czerwca do 2 lipca.