Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Spór o spalarnię śmieci w Nowym Sączu - burzliwa dyskusja w ratuszu

  • Krystyna Pasek
  • date_range Wtorek, 2023.05.09 15:15 ( Edytowany Wtorek, 2023.05.09 16:39 )
W Nowym Sączu znów zrobiło się głośno o spalarni odpadów, którą przy ul. 29 Listopada chce zbudować firma Newag. Tym razem za sprawą dyskusji publicznej zorganizowanej w ratuszu. Była ona poświęcona zmianom w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta. To procedura, która zmierza w kierunku realizacji inwestycji. Spotkanie w sądeckim ratuszu pokazało, że atmosfera sporu wokół budowy spalarni nadal jest gorąca.

Fot. Krystyna Pasek

Posłuchaj materiału Krystyny Pasek

Na sali znaleźli się głównie przeciwnicy inwestycji, a dyskusja publiczna rozpoczęła się od zastrzeżeń wobec organizatora, czyli Urzędu Miasta w Nowym Sączu. W charakterze fachowca do spraw ochrony środowiska pojawił się Stanisław Gastoł, który do tej pory występował jako ekspert Newagu, czyli inwestora starającego się o budowę instalacji. Nie spodobało się to grupie mieszkańców i kilku radnym, którzy sprzeciwiają się inwestycji.

Stanisław Gastoł tłumaczył, że jest niezależnym ekspertem do spraw ochrony środowiska, a został zaproszony do udziału w dyskusji przez Andrzeja Zastawnika, głównego projektanta zmian w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Nowego Sącza. Ekspert ostatecznie nie wziął udziału w dyskusji i przesiadł się na widownię.

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, mimo apeli, na sali się nie pojawił.

Największe zastrzeżenia mieszkańców budziła zawarta w projekcie studium prognoza oddziaływania inwestycji na środowisko. Chodzi o rozbieżności między zawartą tam oceną, a opiniami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiej i Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej.

Instytucje wskazywały m.in., że inwestycja może negatywnie wpływać na zdrowie mieszkańców, bo nie jest instalacją bezemisyjną, a ma powstać w mieście o bardzo złej jakości powietrza, znajdującym się w kotlinie i charakteryzującym się dużą liczbą dni bezwietrznych. Projekt studium zawiera natomiast prognozę pozytywną.

Dopuszczenie lokalizacji instalacji do termicznego przekształcania odpadów można zaliczyć do oddziaływań pozytywnych z perspektywy lokalnej


- cytowała Ewa Stasiak Kubacka, Przewodnicząca Komitetu Społecznego Stop Spalarni- krytykując fragment konsultowanego dokumentu.

Właśnie stanowisko inwestora mówi o pozytywnym oddziaływaniu spalarni na jakość powietrza, a uzasadniał je w imieniu Newagu na antenie Radia Kraków właśnie Stanisław Gastoł. Jego zdaniem do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza dojdzie za sprawą ciepła produkowanego przez spalarnię:

To źródło może w tej formie zastąpić nam spalanie podstawowego paliwa, jakim w Polsce jest węgiel, z różnicy pomiędzy emisjami, które są do atmosfery ta różnica powoduje poprawienie jakości środowiska



Główny projektant studium, w odpowiedzi na zarzuty uczestników dyskusji tłumaczył natomiast, że negatywne opinie WIOŚ i sanepidu do tego dokumentu trafić nie mogły, bo pojawiły się później niż sam projekt.

Żeby uwagi zgłoszone podczas dyskusji publicznej w ratuszu zostały rozpatrzone, trzeba je przekazać w formie pisemnej. Mieszkańcy mają na to czas do 2 czerwca. Niewykluczone , że w odpowiedzi na prośbę mieszkańców zostanie zorganizowana jeszcze jedna taka dyskusja. Potem projekt zmian w studium trafi na biurko prezydenta miasta, a następnie decyzję o jego przyjęciu lub odrzuceniu podejmą radni.

Tematy:
Autor:
Krystyna Pasek

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię