Jeśli już to myśleliśmy raczej, czy jest wysoko położone, a nie wysokie jako sam budynek, ale w przypadku kompleksu planowanego na górze Jeżowa Woda ta wysokość to ma być także cecha praktyczna. Prawie wszystkie szczyty Beskidu Wyspowego są zalesione i jeżeli buduje się wieże widokowe, to muszą mieć pewną wysokość, żeby można było zobaczyć krajobraz - wyjaśnia prezes fundacja IdeaNowa Wiesław Cholewa...
- A
- A
- A
Na górze Jeżowa Woda w Beskidzie Wyspowym powstać ma najwyższe w polskich górach schronisko
To ma być jedna z atrakcji kompleksu turystycznego, który na górze Jeżowa Woda w Beskidzie Wyspowym chce zbudować krakowska fundacja IdeaNowa. Większość z nas, kiedy myśli o górskim schronisku to wyobraża sobie, że jest pięknie położone, tradycyjnie wykonane i wygodne. Chyba dotąd nikt nie zastanawiał się, czy jest wystarczająco wysokie?W przypadku planowanego schroniska w ogóle poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Jego projekt ma być wybrany w drodze międzynarodowego konkursu a kryterium będzie nie tylko funkcjonalność, ale wkomponowanie w okolicę i oryginalność. Oczywiście rodzi się pytanie, czy ktokolwiek wyda zgodę na taką budowę? Okazuje się, że przedsięwzięcie jest możliwe. Teren o powierzchni ok. 5 ha, który należy do Wiesława Cholewy nie jest objęty żadną ochroną, a przyszły inwestor uzyskał już część pozwoleń. Zalesiony teren nie jest objęty ochroną Natury 2000, nie jest też w pobliżu parku krajobrazowego, czy narodowego.
Jan Skrzekut, wójt gminy Limanowa potwierdza, że pierwsze decyzje dla budowy kompleksu na Jeżowej Wodzie zostały wydane, a poza gorącą dyskusją w internecie projekt nie wywołuje sprzeciwu. Dodaje, że gmina nie może ograniczać inwestora, który wystąpił o warunki zabudowy i zostały one przyznane. Nikt też nie złożył zażalenia i nie protestował.
Pora dodać, że schronisko to tylko jeden z elementów znacznie większego projektu. Cały kompleks, łączyć ma funkcje turystyczną, edukacyjną, kulturalną a także gospodarczą. Turystyka to oczywiście schronisko. Edukacja to np. planetarium czy też obserwatorium astronomiczne planowane na najwyższej platformie schroniska. W kompleksie ma być też miejsce do organizowania dużych koncertów i gospodarstwo z hodowlą krów i owiec, a także produkcją serów. Ile to wszystko będzie kosztować? Tego na razie nie oszacowano. Wiesław Cholewa, co warto zaznaczyć, to jeden z najbogatszych Polaków, współtwórca Murapolu, ale ośrodek nie jest planowany jako czysto prywatne przedsięwzięcie. Inwestorem będzie fundacja, która liczy na dotacje z publicznych źródeł finansowania. Włąsciciel liczy na środki unijne i poparcie gminy i mieszkańców.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
12:15
Człowieku, kup nam karmę, a dostaniesz choinkę
-
11:44
Krynica ma już nowy parking. Będzie odpłatny, ale kwota jest niewielka
-
11:14
Wyremontują dwór w Brodach. Piękny zabytek, fascynująca historia
-
10:10
Pikający telefon, czyli jak przetrwać na grupie rodzicielskiej?
-
09:46
Szaro, buro i ponuro. W niedzielę w Małopolsce więcej jesieni niż zimy
-
08:47
Są niedobry w zapasach krwi. Jesienią i zimą chorują też dawcy
-
08:22
Nie będzie odstrzału wilków w rejonie Tarnowa. Zwierzęta coraz częściej pochodzą do domostw
-
19:14
Bez happy-endu w Warszawie. Pasy wracają bez punktów
-
18:50
Trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje. TRANSMISJA
-
13:30
Rzeczywistość powyborcza - jak będzie wyglądał budżet Bochni w 2025 roku?
-
22:30
"Od Sanu do Donu" - dlaczego aż tam? // «Від Сяну до Дону» — чому аж туди?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze