- A
- A
- A
Sądecki ratownik na misji w Afganistanie
Ratował życie polskich żołnierzy, ale pomagał też Afgańczykom. Maciej Janiszewski to jedyny ratownik z Sądecczyzny, który wziął udział w polskiej misji w Afganistanie.Spędził tam z krótką przerwą półtora roku. Parę miesięcy temu wrócił do pracy w Sądeckim Pogotowiu Ratunkowym i, jak wspomina, na początku trudno było mu przywyknąć do tego, że jeździ bez asysty żołnierzy, którzy towarzyszyli mu podczas każdego patrolu w Afganistanie.
[Posłuchaj: ]
O rekrutacji ratowników medycznych na misję Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie dowiedział się z mediów i spontanicznie postanowił podjąć wyzwanie. Zanim 18 marca 2011 pierwszy raz wyjechał do Afganistanu przeszedł rozmowę kwalifikacyjną i serie specjalistycznych badań. Ratownik najpierw trafił do spokojnej bazy Vulcan, gdzie spędził rok. Przez kolejnych 6 miesięcy pracował w bazie Ariana i tam poznał prawdziwy, niebezpieczny wciąż Afganistan, w którym Talibowie podkładają miny-pułapki i ostrzeliwują patrole zagranicznych żołnierzy.
Karetka, w której pracował Maciej Janiszewski nie przypominała zwykłego ambulansu - była opancerzona i ze względów bezpieczeństwa ratownikowi zawsze towarzyszyli żołnierze.
Trudnością dla sądeczanina był też Afgański klimat. Temperatury nocą spadają tam nawet poniżej 0 stopni, a w dzień wzrastają do nawet 40. Do tego, jak to w klimacie pustynnym wszędzie unosi się pył.
Pan Maciej oprócz tego, że doświadczył pracy w trudnych warunkach misji wojskowej, to zobaczył też z bliska, jak wygląda życie Afgańczyków. W pamięci utkwiły mu szczególnie dzieci z wiosek afgańskich zlokalizowanych w górach, które przez lata wojny oraz reżim Talibów zostały pozbawione normalnego dzieciństwa.
Maciej Janiszewski jest absolwentem Sądeckiej Szkoły Policealnej Pracowników Służb Medycznych i Społecznych. Od 11 lat działa w ramach Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Krynicy Zdroju. W Sądeckim Pogotowiu Ratunkowym pracuje od dwóch lat., w jego krynickiej podstacji.
Joanna Porębska/ ew
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
08:00
Już założyliśmy zeszyt. Dikanda obiecuje nowe piosenki
-
07:58
Tak zmieni się dworzec autobusowy w Trzebini. Na razie pasażerów czekają utrudnienia
-
06:55
Słoneczna, ale chłodna niedziela w Małopolsce
-
06:54
Informacja o nowej kampanii naboru wniosków o płatności bezpośrednie i płatności obszarowych II filaru w ramach PS WPR 2023- 2027 z uwzględnieniem m.in. warunkowości społecznej oraz zmian w ekoschematach
-
21:31
Kogo drażni logo? Nie wszystkim podoba się nowy symbol Myślenic, będą konsultacje
-
19:09
Wypadek w Libiążu. Są ranni
-
18:23
Wojewoda uchyla decyzję burmistrza. Chodzi o konkurs na dyrektora myślenickiego przedszkola
-
17:34
Flisacy pienińscy zainaugurowali sezon na Dunajcu. Skromniej, ale zgodnie z tradycją
-
17:15
Wymęczone zwycięstwo Cracovii w Lublinie
-
16:43
Symfonia Miłosierdzia - hołd dla Franciszka i wołanie o pokój. Wielki koncert na sześciu kontynentach, także w Krakowie
-
16:24
Niedziela Bożego Miłosierdzia. Do Krakowa przyjadą tysiące pielgrzymów
-
15:15
Diecezja tarnowska pożegnała papieża Franciszka. "Miłosierdzie, które się realizowało"
-
14:01
Zderzenie czterech aut na dk 94 niedaleko Jerzmanowic. Były utrudnienia w ruchu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze