- A
- A
- A
Sądecki MOPS płaci coraz więcej za cudze alimenty
W Nowym Sączu przybywa rodziców, których miasto musi wyręczać z obowiązku alimentacyjnego. Są to najczęściej osoby bezrobotne lub pracujące dorywczo, w związku z czym brakuje im na alimenty, które powinni co miesiąc wypłacać dzieciom.Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Sączu do końca września wydał z funduszu alimentacyjnego 2 mln 400 tys zł . To prawie o 130 tysięcy złotych więcej niż w tym samym okresie rok temu. Pieniądze trafiły do ponad 700 dzieci.
Józef Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu nie kryje, że egzekwowanie zasądzonych alimentów to coraz większy problem. Podobnie zresztą, jak odzyskiwanie pieniędzy wydanych na ten cel z funduszu alimentacyjnego. W tym roku MOPS odzyskał niecałe 280 tysięcy złotych. To zaledwie 11% wypłaconej kwoty.
- Po zasądzeniu świadczeń alimentacyjnych, przeprowadzany jest wywiad. Ustalana jest sytuacja materialna i zdrowotna osoby zobowiązanej. Dane przekazywane sa do komornika. Najczęściej są trudności z ustaleniem miejsca pobytu osoby osoby zbowiązanej do płacenia świadczeń. - mówi Józef Markiewicz.
Jeśli miejsce pobytu uda się ustalić, to MOPS zwraca się do urzędu pracy o aktywizację zawodową takich osób. Jednak pracodawcy niechętnie je zatrudniają. Jednocześnie alimenciarzom na stałej pracy nie zależy i alimenty w dalszym ciągu musi wypłacać MOPS. Wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego, nawet jeśli wyższą stawkę ustalił sąd, wynosi od 200 do 500 zł. Jak się o nie starać? Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku u komornika. On po przeprowadzeniu postępowania i zasądzeniu świadczeń, przekazuje wniosek do MOPS-u. Jest to kres około 3 miesięcy, kiedy po skompletowaniu wszystkich dokumentów, komornik podejmuje taki wniosek.
Pieniądze wypłacane z funduszu alimentacyjnego nie obciążają finansów Nowego Sącza. Całość przekazuje budżet państwa.
(Sławomir Wrona/ko)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:54
Cierpliwie sobie czekam. Michał od kości w Radiu Kraków.
-
20:29
Nowy przebieg Sądeczanki budzi coraz większy sprzeciw
-
19:27
Prokuratura w Gorlicach wnioskuje do sądu o skazanie bez rozprawy Joanny P.-K.
-
19:12
Potrącenie, zderzenie, wykolejenie i zerwaanie sieci trakcyjnej. Trudny wieczór dla krakowskiego MPK
-
18:27
Po co nam Centra Integracji Cudzoziemców? Żeby wspierać legalnych imigrantów
-
17:25
Stowarzyszenie Metropolia Krakowska: Strefa Czystego Transportu w Krakowie tak, ale...
-
16:54
SEN MARA. O traumie transgeneracyjnej, utracie i sztuce jako formie śnienia.
-
16:51
„Straszny dwór” w Starym Teatrze – premiera i inauguracja Sali im. Modrzejewskiej
-
16:29
Czy możemy nie zgodzić się na operację z użyciem robota da Vinci?
-
16:29
Misteria Paschalia: Osiem dni, dziesięć wyjątkowych lokalizacji i kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze