Rośnie liczba nastolatków skarżących się na skutki nadmiernego stresu. Jak się okazuje do gabinetów sądeckich psychologów trafiają pacjenci w wieku nawet 12,13 lat.

Młodzi ludzie twierdzą, że najsilniejszy stres przeżywają w związku z niepowodzeniami w szkole. Jak mówią, problemy szkolne, takie jak: oceny, sprawdziany, odrabianie lekcji czy promocja do następnej klasy, są dla nich najbardziej stresujące i wywołują nieprzyjemne dolegliwości fizyczne.

- Do najczęściej występujących objawów stresu należą trudności ze skupieniem uwagi oraz smutek. Do tego częste są: bóle głowy, brzucha, zmęczenie, a nawet wymioty- mówi dr Marta Brachowicz z Instytutu Psychologii Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

Powodem stresu u nastolatków są też czesto sami rodzice, stawiający swoim pociechom zbyt wygórowane wymagania, którym dziecko nie może sprostać.

Młodzież w lepszy bądź gorszy sposób próbuje sobie poradzić ze stresem. . Najczęściej stosowaną formą łagodzenia napięć stresowych wśród młodzieży jest słuchanie muzyki, uprawianie sportu czy sięganie po ulubioną książkę.

Niestety część nastolatków, zwłaszcza chłopców, ucieka w stronę agresji i używek takich jak alkohol czy środki psychoaktywne.


Agata Wolak