- Niestety przez epidemię koronawirusa wstrzymaliśmy prace. Smutno trochę. Nie tak powinna wyglądać Niedziela Palmowa. Zawsze są przygotowania. Trzeba pozbierać bazie, trzciny, bukszpan. Kwiatków dużo narobiłam. Pzygotowaliśmy się, że będziemy robić. Jednak nastała taka sytaucja i nie da się robić – mówi Cecylia Szkaradek.
Natomiast jak podkreślają sądeccy artyści ludowi, w domach podczas Świąt Wielkanocnych nie powinno zabraknąć palm. Część z nich przez internet udziela porad, jak wykonać ozdoby własnoręcznie w domu. Na przykład Elżbieta Żelazko z Nowego Sącza przygotowała w tym roku kilkadziesiąt palm. Niektóre rozdała, a część zachowała na przyszły rok.
- Wykonywanie palm w mojej rodzinie to już tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, a one same są dla nas bardzo ważne. W Poniedziałek Wielkanocny jedziemy razem z tatą, objeżdżamy pola, zabudowania. Z palm robi się krzyżyki, bierze się wodę święconą. W przypadku pola wbija się krzyżyk na środku i święci się wodą na cztery strony świata. Takie poświęcenie pola zapewniało urodzaj. Na zabudowaniach uchraniało od nieszczęść, na przykład od pożarów – podkreśla artystka.
Zgodnie z tradycją Lachów Sądeckich, palmy powinny być wykonywane własnoręcznie, bez użycia gwoździ, czy druta. Przyozdobione powinny być baziami, bukszpanem, kolorowymi wstążkami i kwiatami z bibuły.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Bartosz Niemiec/ko)