- A
- A
- A
Sądecczyzna: jest coraz więcej przypadków wścieklizny
Już dwa potwierdzone przypadki wścieklizny zanotowano w tym roku u padłych zwierząt na Sądecczyźnie. Tym co najbardziej niepokoi jest fakt, że wcześniej groźnego wirusa wykrywano wyłącznie u zwierząt dzikich a teraz pojawia się ona także u zwierząt domowych.Ostatnio był to pies, którego wirus zabił w Jelnej w okolicach jeziora Rożnowskiego. Wiadomo, że zwierzę nie było szczepione, stąd apel do właścicieli, by nie zaniedbywali tego podstawowego sposobu walki z wirusem, który jest groźny także dla ludzi.
W związku z tym przypadkiem w okolicach Jelnej wyznaczono obszar zagrożenia wścieklizną. Przez najbliższy miesiąc nie należy wchodzić do lasów, zwierzęta domowe nie mogą być puszczane wolno, trzeba też unikać jakiegokolwiek kontaktu z dzikimi zwierzętami. Kiedy zauważymy dzikie zwierze, które się dziwnie zachowuje np. nie ucieka przed człowiekiem, trzeba niezwłocznie poinformować o tym lokalne władze lub służby weterynaryjne. W ostatnich latach obawy związane ze wścieklizną znacznie wzrosły. Po kilku latach spokoju, w południowo-wschodniej części Małopolski wirus zaczyna się niebezpiecznie mnożyć.
Wszystko to. pomimo że od kilku lat regularnie prowadzona jest akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie za pomocą szczepionek zrzucanych z samolotów. W tym roku ta akcja ma być dodatkowo wsparta. Leśnicy i służby weterynaryjne będą też wykładać szczepionkę ręcznie w okolicach, w których pojawiły się przypadki choroby. Akcja ma się rozpocząć na przełomie marca i kwietnia.
(Sławomir Wrona/ko)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:04
Prof. Jan Hartman: Plagiaty i dyplomy za pieniądze? Społeczeństwo jest głęboko zdemoralizowane
-
18:27
Walentynki w Parku Jordana – 9. Krakowski Bieg Walentynkowy już w niedzielę!
-
18:10
Trener Cracovii: musimy udźwignąć presję
-
17:58
"Ulisses" Joyce’a wTeatrze Słowackiego - rzecz o żałobie i spotkaniu dwóch pokoleń
-
16:56
Elektryczne busy i fasiągi nie zmieszczą się na trasie do Morskiego Oka? Starostwo chce podzielić drogę
-
16:27
Wszyscy znamy się na lasach. Ale czy na pewno? Profesor rozprawia się z mitami
-
16:20
Co robił niedźwiedź w Nowym Sączu? Wspierał działalność charytatywną
-
16:13
Chore gołębie, jeże i lisy znajdą opiekę. W Krakowie powstanie specjalna lecznica
-
16:09
Ghosting, FOMO i „infinite scrolling”, czyli miłość w cyfrowym świecie
-
15:47
Zadała babci kilkadziesiąt ciosów nożem. Trafi do szpitala psychiatrycznego
-
15:43
Luty w Pałacu Potockich
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze