„Jako że nadrzędnym celem działalności parków narodowych jest ochrona przyrody, bardzo prosimy o niepozostawianie tego typu przedmiotów w terenie. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest dla wielu rodaków manifestacja uczuć patriotycznych, widzimy, że takie obrazki mogą wzruszać i wzbudzać poczucie dumy, ale jest to jednak element obcy w tym miejscu. Jeśli flagę porwie wiatr, może pofrunąć w niedostępny rejon, gdzie będzie się bardzo długo rozkładać i może stanowić śmiertelną pułapkę dla zaplątanych w nią zwierząt” – czytamy na profilu społecznościowym PPN.

Jak argumentują przyrodnicy z PPN, „trzepocąca flaga wydaje dźwięk płoszący ptaki a oglądana z daleka staje się drażniącym punktem w naturalnym krajobrazie”. Ponadto pracownicy parku muszą takie pozostawione flagi demontować, „bo ktoś flagi nie zabrał z powrotem. O tym też warto pamiętać” – czytamy na profilu społecznościowym PPN.

Zgodnie z Ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego Polaka, a jak argumentują władze PPN, pozostawianie flag w miejscach bez nadzoru naraża ten symbol na złe potraktowanie, a nawet zbezczeszczenie.

11 listopada 2018 roku na galerii widokowej na Okrąglicy - najwyższym szczycie w masywie Trzech Koron w Pieninach, turysta zatknął biało-czerwoną flagę na maszcie. Dzień później flaga została zniesiona ze szczytu przez pracowników PPN.