Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ponad 100 tysięcy światełek tworzy iluminacje, znajdujące się w żywej szopce w Ptaszkowej

  • Filip Drożdż
  • date_range Czwartek, 2023.12.28 15:36 ( Edytowany Czwartek, 2023.12.28 15:45 )
Po rocznej przerwie szopka jest znowu otwarta dla zwiedzających. Państwo Jurczyńscy tworzą ją od 9 lat, a sami nazywają to tradycją. W tym roku turyści oprócz zwierząt hodowlanych mogą podziwiać renifera z saniami, Arkę Przymierza czy Arkę Noego.

Fot. Piotr Gaborek i Krzysztof Leśniowski

Szopka to wieloletnia tradycja rodziny Jurczyńskich, którą zapoczątkował tata pana Kamila:

Jest to wieloletnia tradycja, a całość zaczął mój tata. W 2014 roku powstała szopka, która była wielokrotnie przebudowywana i jak ona powstała zaczęliśmy dokładać coraz więcej lampek. Dwa lata temu doszedł renifer i stuletnie sanie. Co roku staramy się coś nowego dodawać, ale w pewnym momencie przyszedł rok, w którym nie mieliśmy pomysłu, co nowego można dać. Wkrótce przyszło jednak takie wewnętrzne natchnienie, żeby zrobić Arkę Przymierza. Rozpoczęliśmy cykl biblijny, więc następna byłą Arka Noego. Tata już jej nie dożył, ale myślę, że byłby z tego dumny. Co roku zdejmujemy to wszystko i zakładamy w różnej kolorystyce, by się to ludziom nie powtarzało

- mówi Kamil Jurczyński

Osoby odwiedzające szopkę nie kryją swojego zachwycania:

Jest świąteczny klimat i jest bardzo pięknie. Moim zdaniem dla dzieci te żywe zwierzęta to już w ogóle super sprawa. Jest godna polecenia i pełen podziw i szacunek dla właściciela. Ogromny wkład pracy, jest to piękne.

Fot. Piotr Gaborek i Krzysztof Leśniowski

Fot. Piotr Gaborek i Krzysztof Leśniowski

Pan Kamil przygotowania zaczął już od 1 sierpnia:

Codziennie poświęcałem czas, aby to wyglądało, jak wygląda teraz. Ostatni miesiąc jest to praca do 2 czy 3 nad ranem. Gdyby nie moja rodzina tego by nie było. Oni są od wpierania takiego mentalnego i duchowego. My z tatą mieliśmy jedno motto, że szopka w Ptaszkowej ma bawić i uczyć. Dla nas nie jest ważne, ile jest tych lampek, ale to, co w środku niej się znajduje.

Szopka, czynna jest codziennie do 2 lutego, a odwiedzać ją można od godz. 16.30 do 20:30. Wstęp jest darmowy, ale przy wejściu stoją wolontariusze, zbierający datki na małą Wiktorię, która choruje na SMA.

Autor:
Filip Drożdż

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię