Jak przekazała rzeczniczka nowotarskiej policji Dorota Garbacz, do pierwszych zatrzymań podejrzanych w tej sprawie doszło na początku lipca. Wtedy policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wraz z funkcjonariuszami z komendy w Nowym Targu zatrzymali w powiecie nowotarskim dwóch mężczyzn oraz zabezpieczyli podczas przeszukań cztery sztuki broni palnej tzw. długiej. Prokurator wobec podejrzanych zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego.
"Sprawa okazała się rozwojowa i 19 sierpnia doszło do kolejnych zatrzymań. Policjanci tym razem na terenie Dolnego Śląska zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o nielegalne posiadanie broni palnej lub amunicji, wytwarzanie amunicji i handel bronią. W wyniku przeszukania samochodu i pomieszczeń zajmowanych przez zatrzymanych policjanci zabezpieczyli osiem sztuk broni palnej długiej i krótkiej, magazynki oraz ponad dwa tysiące sztuk amunicji różnego rodzaju” – relacjonowała Garbacz.
Ponadto zabezpieczono części konstrukcyjne broni palnej, przyrządy celownicze oraz proch do wytwarzania amunicji. W niedzielę zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, gdzie usłyszeli zarzuty.
Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i dozoru policji. Trzeci z zatrzymanych z województwa dolnośląskiego dodatkowo odpowie za nielegalne wytwarzanie amunicji. Wobec niego prokurator wystąpił z wnioskiem do sądu o tymczasowy areszt. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora.
Za popełnione przestępstwa mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności od roku nawet do 10 lat.