Remont trwał ponad rok i wszystkie ściany budynku, zaprojektowanego przez Wojciecha Roja i zbudowanego w latach 1901 - 1902 dla Oktawii Lewandowskiej, zostały wypiaskowane, odświeżone, podobnie jak ręcznie wykonane rzeźby, zdobiące poszczególne sale.
Czerwony Dwór został przeznaczony na centrum rodzimej kultury - mówi Maria Frączysta z Centrum Kultury Czerwony Dwór - oprócz zaplanowanych wystaw i spotkań twórców ludowych, będzie to miejsce, gdzie każdy będzie się mógł nauczyć na warsztatach niezwykłej sztuki, sztuki rękodzieła podhalańskiego. Warsztaty będą nieodpłatne a będzie się można nauczyć m.inn wytwarzania kożuchów, serdaków, pasków, torebek. Wszystkiego co jest najpiękniejsze i przyciąga uwagę przyjeżdżających i miejscowych.
Przy Czerwonym Dworze powstaje też scena plenerowa, której tłem jest odrestaurowany mur. Będzie wykorzystany jako zaplecze dla widowisk i spektakli. Będzie też doskonałą scenografią nie wymagającą żadnych, dodatkowych elementów.
Po zabytkowej, ponad stuletniej willi oprowadziła reporterkę Radia Kraków Małgorzata Wnuk z Zakopiańskiego Centrum Kultury a ponowne otwarcie willi planowane jest 16 sierpnia, na jubileuszowy 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.
Jak zmienia się #CzerwonyDwor w #Zakopane? Sprawdzimy o 17:20 w @RadioKrakow. Kto nie zdąży, będzie mógł zrobić to osobiście 18 sierpnia - wtedy planowane jest otwarcie centrum twórczości ludowej pic.twitter.com/2kZRVgFy8B
— Magdalena Zbylut (@magdalenazbylu1) 26 lipca 201
Magdalena Zbylut/bp