Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pierwsza dostawa węgla, która trafi do gmin, może nie wystarczyć

Pierwsza dostawa węgla, jaka trafi do gmin może nie wystarczyć, by zainteresowani otrzymali po obiecane półtorej tony - alarmują samorządy.

Fot. Marek Lasyk

Zakopane

Miasto Zakopane zgłosiło zapotrzebowanie na 3 tys. ton węgla w ramach rządowego programu zakupu, jednak pod Giewont trafi 1100 ton – poinformował PAP Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. Wyraził nadzieję, że na pierwszy etap rozdziału węgla wystarczy dla mieszkańców.

„W najbliższym czasie powinna się zacząć sprzedaż węgla. Zgłosiliśmy zapotrzebowanie na 3 tys. ton węgla, jednak dostaliśmy przydział na 1 tys. 100 ton. Mamy nadzieję, że na pierwszy etap rozdziału węgla wystarczy dla naszych mieszkańców” – powiedział PAP we wtorek burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Burmistrz zaznaczył, że na razie dokładna liczba chętnych na zakup węgla ze strony mieszkańców nie jest znana, bo stosowne wnioski można składać do 15 grudnia. We wniosku należy określić jeden rodzaj frakcji - groszek lub węgiel gruby.

„Wiemy, że dotrze do nas węgiel z polskich kopalń. Jest też wyłoniony dostawca, który dostarczy węgiel do Zakopanego. Jest to firma, która ma podpisany kontrakt z Polską Grupą Energetyczną” – zapewnił Dorula.

Importer ma dostarczać węgiel na plac dystrybucyjny w Zakopanem, a rozdziałem do mieszkańców zajmie się najprawdopodobniej miejska spółka TESKO. Finalna cena węgla dla mieszkańców ma być nie wyższa niż 2 tys. zł za tonę.

Burmistrz przekazał PAP, że mieszkańcom będzie przysługiwało 1,5 tony węgla do końca bieżącego roku i taka sam ilość w terminie od 1 stycznia do 15 kwietnia przyszłego roku.

Muszyna

W Muszynie chęć zakupu węgla w ramach rządowego programu zgłosiło już blisko 500 osób. - Ilość węgla, jaką zaoferowała Polska Grupa Górnicza, nie wystarczy by wszyscy otrzymali obiecaną ilość - mówi burmistrz Muszyny Jan Golba:

Dostaniemy ten węgiel. Nam potrzeba 672 tony. Nie dostanie,y w takiej ilości. Dostaniemy 400 ton. I to jest niepojąca informacja, bo to nie będzie po półtorej tony na mieszkańca, tylko po 850 kg. To jest w pierwszym rzucie, a powinno być półtorej tony. Być może nam uzupełnią. Tego jeszcze nie wiemy.


Dodatkowo niepokoi zapowiedź PGG, że węgiel będzie dostarczany partiami po jednej ciężarówce. Na początek ma to być 25 ton a kiedy całość zostanie sprzedana, wówczas możliwe będą kolejne transporty. O podobnych problemach mówią również inne samorządy w Małopolsce.

Mówi Jan Golba

Tarnów

Prezydent Roman Ciepiela podpisał dzisiaj (23 listopada) umowę z Polską Grupą Górniczą na sprzedaż uprawnionym tarnowianom węgla po preferencyjnych cenach. Węgiel pojawi się w składzie w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Tarnowie, gdy tylko PGG powiadomi o możliwości jego odbioru ze składu spółki w podtarnowskich Koszycach.



Podpisana umowa opiewa na dostarczenie miastu do końca bieżącego roku 525 i pół tony węgla z polskich kopalń. Wielkość ta odpowiada zamówieniom złożonym w Centrum Usług Społecznych przez uprawnionych do zakupu tarnowian do końca ubiegłego tygodnia. Dzisiaj oczywiście zamówień jest więcej, ale PGG deklaruje, iż wraz ze zwiększaniem się liczby chętnych do zakupu będzie można składać w spółce zamówienia dodatkowe - mówi rzecznik prezydenta miasta Ireneusz Kutrzuba.
 

Niestety nie wiadomo jeszcze, kiedy węgiel będzie można odebrać ze składu PGG w Koszycach i przywieźć do Tarnowa – spółka deklaruje, iż gdy tylko kopalnie dostarczą węgiel, powiadomi o tym miasto.

Tarnowianie uprawnieni do zakupu węgla po preferencyjnych cenach złożyli do 23 listopada w Centrum Usług Społecznych 469 wniosków na blisko 627,5 tony węgla, 52 wnioski są w trakcie weryfikacji, 417 wniosków (opiewających na prawie 556 ton) jest gotowych do przekazania MPGK.

Mówi Ireneusz Kutrzuba

Czarny Dunajec

Trudna sytuacja mieszkańców gminy czarny Dunajec.Gmina otrzyma  znacznie mniej węgla w ramach rządowego programu zakupu po preferencyjnych cenach, niż jest zapotrzebowanie.Zgłoszono dwa tysiące ton, a  Polska Grupa Energetyczna przydzieliła gminie niecałe 650 ton. Węgiel będzie rozdzielany mieszkańcom wedle kolejności zgłoszeń - tłumaczy wójt gminy Marcin Ratułowski. To oznacza, że część mieszkańców może nie otrzymać w tym roku węgla:



Na tę pozostało pulę możemy nie otrzymać już w tym roku dodatkowej umowy. to jest dla nas bardzo smutna informacja, ponieważ gmina przez wiele lat była wykluczona pod względem energetycznym, nie jest rozbudowana tu żadna sieć ciepłownicza, nie ma sieci gazowej, dopiero wszystko jest proiektowane i budowane. Mieszkańcy są w bardzo trudnej sytuacji.


Wójt przyznaje, że ma nadzieję, że większość mieszkańców zabezpieczyła opał na zimę, a węgiel z rozdzielnika państwowego jest dla nich jedynie opcją awaryjną. Przywóz węgla do gmin ma się zacząć już dziś. Jest szansa, że kwalifikowany punkt dostaw dla Gminy Czarny Dunajec rozpocznie jego dystrybucję już w przyszłym tygodniu.

Mówi Marcin Ratułowsk

Węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Wnioski o zakup preferencyjny węgla mieszkańcy mogą składać w Urzędzie Miasta Zakopane lub za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Po weryfikacji i opłacie pracownik dystrybucji węgla ma telefonicznie ustalić dogodny termin dostawy.

W poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda przekazał, że nie ma potrzeby nadmiernego gromadzenia węgla na poziomie gmin, ponieważ przez cały okres grzewczy do gmin węgiel będzie trafiał systematycznie - zaznaczył.

W całej Polsce zapotrzebowanie na węgiel zgłosiło 2200 gmin – do końca roku do samorządów ma trafić około 1 mln ton węgla.

Tematy:
Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Sławomir Wrona

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię