Budynek - obecnie w dużej części niezagospodarowany - będzie w najbliższym czasie przechodzić remont i jest szansa na pozyskanie na to funduszy unijnych. Jak podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego - kolej także należałą do zainteresowań Witkacego:

"Jako dziecko był zafascynowany lokomotywami. Zresztą ta fascynacja pozostała mu na całe życie. W muzeum jest mnóstwo zdjęć pociągów zrobionych właśnie przez Witkacego" - wyjaśnia Anna Wende-Surmiak. 

Do tej pory Witkacy w Zakopanem nie doczekał się swojego muzeum. Powód to krążące na jego temat opowieści i niezbyt pochlebne oceny artysty. 

"Miał opinię wariata, narkomana, erotomana. Ale mimo wszystko to jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sztuki i literatury" - dodaje dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. 

Witkacy to pisarz i dramaturg, filozof, malarz - jedna z najbarwniejszych postaci Zakopanego okresu międzywojennego. Bohater wielu anegdot, miłostek i skandali. Śmierci Witkiewicza też towarzyszą legendy. Jedna z nich mówi, że Witkacy przerażony wizją najazdu wojsk radzieckich w 1939 roku popełnił samobójstwo. Inna wersja tych wydarzeń opowiada, że pisarz swoje samobójstwo... sfingował. Ukrywał się potem przez cały czas aż do naturalnej śmierci w 1969 roku.

 

(Przemek Bolechowski/ew)