Wielowymiarowe Centrum Wsparcia w Zakopanem

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) w Zakopanem od czterech dekad troszczy się o osoby z niepełnosprawnością intelektualną na Podhalu. Projekt budowy Wielowymiarowego Centrum Wsparcia to wizja, która dojrzewała przez ponad 30 lat. Wkrótce to miejsce ma się stać schronieniem dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które straciły oparcie w swoich rodzinach.

Anna Dymna o sytuacji osób niepełnosprawnych: Jest bardzo dużo do zrobienia Anna Dymna o sytuacji osób niepełnosprawnych: Jest bardzo dużo do zrobienia


Jak zapewnia w rozmowie z PAP przewodnicząca Zarządu Koła PSONI w Zakopanem Agnieszka Basiorka, centrum ma być miejscem pełnym akceptacji, bezpieczeństwa, ale także rozwoju i szans na nową jakość życia.

Centrum nie tylko zaspokoi podstawowe potrzeby mieszkańców, ale również da im szansę na aktywność zawodową. Przewidziano tu utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej, którego zadaniem będzie m.in. prowadzenie działalności gastronomicznej – przygotowywanie posiłków dla uczestników PSONI oraz świadczenie usług gastronomicznych dla szerokiej społeczności. Centrum ma również pełnić funkcję społeczną, wspierając integrację osób z niepełnosprawnością intelektualną i umożliwiając im samodzielne życie przy odpowiednim wsparciu

- powiedziała PAP Agnieszka Basiorka.

Walka o prawa osób z niepełnosprawnościami

Rowerowa podróż Roberta Gogłuski ma być czymś więcej niż tylko sportową przygodą. To także symbol walki o prawa osób z niepełnosprawnościami oraz wyraz solidarności z tymi, którzy każdego dnia pokonują swoje własne trudności. Wyczynowiec zamierza wyruszyć z Malagi w marcu, a jego szlak będzie prowadził przez Francję, Włochy, Słowenię, Austrię, Słowację aż do Polski. W czasie tej wyprawy pokona 4 tys. km. Celem jest nie tylko dotarcie pod Tatry, ale także zwrócenie uwagi na ważny cel – budowę centrum, które pomoże wielu osobom.

Na każdym etapie rajdu, który potrwa kilka miesięcy, rowerzysta będzie zachęcał, aby dołączyć do niego na poszczególnych etapach. Rajd "Tour de PSONI" ma na celu nie tylko zebranie środków na budowę centrum, ale także promowanie równości i godności osób z niepełnosprawnością intelektualną.

To ważne przesłanie, które będzie towarzyszyć każdemu etapowi wyprawy – niepełnosprawność nie definiuje człowieka, a siła, pasja i odwaga tych osób są inspiracją dla nas wszystkich. Osoby, które zdecydują się dołączyć do rajdu, będą mogły poczuć się częścią tej wyjątkowej wspólnoty

- podkreśliła Agnieszka Basiorka.

Pod koniec kwietnia planowany jest wjazd Gogłuski do Zakopanego. Etap na trasie Chochołów – Zakopane wyczynowiec przemierzy z samorządowcami z Podhala, wolontariuszami, pracownikami PSONI, a przede wszystkim z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Sportowcy ukończą etap przy siedzibie PSONI Zakopane, gdzie odbędzie się uroczyste powitanie. Następnie Gogłuska wyruszy w ostatni etap rajdu do Radzymina.

Można pomóc Stowarzyszeniu PSONI

Po latach starań Stowarzyszenie PSONI uzyskało prawomocne pozwolenie na budowę Wielowymiarowego Centrum Wsparcia, prace rozpoczęły się w kwietniu 2024 r. Całkowity koszt inwestycji to ponad 12 mln zł, obecnie trwają prace murarskie na pierwszym piętrze obiektu. Dzięki temu przedsięwzięciu osoby z niepełnosprawnością intelektualną w regionie będą mogły liczyć na wsparcie, które zapewni im poczucie bezpieczeństwa i możliwość dalszego rozwoju. Stowarzyszenie stawia na kompleksowe podejście – centrum będzie oferować mieszkania, opiekę terapeutyczną, a także możliwości pracy w Zakładzie Aktywności Zawodowej.

Aby wspierać ten projekt, PSONI poszukuje różnych źródeł finansowania. Oprócz dotacji rządowych organizacja zachęca do przekazywania darowizn finansowych, rzeczowych, a także pomocy marketingowej i promocyjnej.