Spotkania górali z całego świata pokazują nam też, ile mamy ze sobą wspólnego – mówi Krzysztof Trebunia Tutka etnograf. – Właśnie festiwal daje tę  możliwość zobaczenia z bliska, że tak naprawdę jest. Jest wiele elementów, które nas łączą: śleboda, chęć do tańca, śpiewania, wielkie emocje. Czasem górale są trochę głośni, wydaje się, że się kłócą, a oni tylko spokojnie rozmawiają, ale w gwarze, w swoich dialektach to trochę brzmi jak kłótnia. 
W sobotę kolejne imprezy towarzyszące, a w niedzielę oficjalne otwarcie festiwalu – barwny korowód uczestników przejdzie przed publicznością zakopiańskimi Krupówkami, a wieczorem czeka nas koncert inauguracyjny.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem jest rozpoznawaną na całym świecie, renomowaną imprezą folklorystyczną, podczas której, w ciągu ostatnich 50 lat jej istnienia zaprezentowało się ponad 200 grup polskich oraz około 600 międzynarodowych zespołów ludowych m.in. z Bałkanów, Afryki czy Ameryki Południowej. Laureaci konkursów uhonorowani zostają wyjątkowymi nagrodami festiwalu – Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Ciupagami.