Dyrektor lecznicy dr Marcin Zieliński przypomniał, że budynek szpitala to historyczne, przerobione przedwojenne sanatorium chorób płuc, więc konieczne były zmiany.
„Poprzednio dysponowaliśmy wieloosobowymi salami, gdzie były wspólne toalety dla pacjentów. W nowym skrzydle spełniamy najwyższe standardy. Są 42 nowe łóżka szpitalne, gdzie pacjenci mają do dyspozycji wydzielone toalety. Powstała również poradnia ulokowana na parterze i pierwszym piętrze nowego skrzydła budynku, gdzie w komfortowych warunkach będą przyjmowani pacjenci” – mówił dr Zieliński.
Szpital im. Klary Jelskiej w Zakopanem od ubiegłego roku jest szpitalem wojewódzkim prowadzonym przez zarząd województwa małopolskiego. Dyrektor lecznicy powiedział, że szpital opiera się na dwóch fundamentach: diagnostyce chorób układu oddechowego i leczeniu chorób płuc na oddziale torakochirurgii. Ma nowoczesną pracownię genetyki, biologii molekularnej i patologii. Dodał, że chciałby uruchomić tu oddział chirurgii robotycznej w zakresie klatki piersiowej.
Marszałek województwa małopolskiego podkreślił, że szpital świadczy wysokospecjalistyczne usługi nie tylko dla mieszkańców Małopolski, bo około 30 proc. pacjentów pochodzi z innych regionów kraju.
W szpitalu prowadzone są operacje narządów klatki piersiowej. Stosowane są nowoczesne metody leczenia gruźlicy. W placówce leczone są zachowawczo schorzenia płuc, w tym przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa, gruźlica, sarkoidoza, zapalenia i nowotwory płuc. Na strukturę szpitala składają się trzy oddziały i blok operacyjny.
Lecznica jest wyposażona m.in. w tomograf komputerowy, dwa aparaty RTG, analizator biochemiczny i rezonans magnetyczny. Prowadzi szkolenia lekarzy i studentów z całej Polski, a dwa razy w roku organizuje jedyny w kraju kurs chirurgicznego leczenia urazów klatki piersiowej i ropniaków opłucnej.