- A
- A
- A
W Rabce Zdrój powietrze jest złe, a opłata uzdrowiskowa... wyższa
W Rabce-Zdroju turyści zapłacą nieco więcej za pobyt w hotelach i pokojach noclegowych. Władze gminy zadecydowały, że wzrośnie tam "opłata uzdrowiskowa" - z 3,50 do 3,60 dla dorosłych i z 1,50 do 1,60 dla uczniów i studentów. Tymczasem, jak wykazały badania pyłomierzem Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego, powietrze w tej gminie chwilami jest nawet gorsze niż w Krakowie. Ostatnio norma dobowa pyłu PM10 przekroczona była tam czterokrotnie.Akcja Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego - Małopolska bez smogu
Decyzja władz Rabki jest tym bardziej zastanawiająca, gdy weźmiemy pod uwagę nowe przepisy, dotyczące podatków i opłat lokalnych: od pierwszego stycznia "opłaty klimatyczne" mogą pobierać tylko gminy, które spełniają rygorystyczne normy krajobrazowe, infrastrukturalne i klimatyczne - w tym normy dotyczące jakości powietrza.
- Jako uzdrowisko, Rabka ma ograniczone źródła dochodu, opłata klimatyczna rekompensuje nam te straty - mówi Burmistrz Rabki Ewa Przybyło i dodaje - nowe przepisy dotyczą wyłącznie opłat klimatycznych. Opłaty uzdrowiskowe możemy pobierać niezależnie od jakości powietrza. Podatek ten regulują bowiem inne, mniej rygorystyczne przepisy, niż te dotyczące opłat klimatycznych bądź miejscowych.
Potwierdza to Mirosław Chrapusta z Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie: - W zasadzie już sam fakt bycia uzdrowiskiem upoważnia do pobierania opłaty uzdrowiskowej - mówi. By stracić możliwość pobierania opłat, Rabka musiałaby stracić statut uzdrowiska.
Przypominamy: Burmistrz Rabki Zdrój: "Najważniejsze, że w sercu uzdrowiska pyłomierz nie pokazuje przekroczonych norm"
Z opłaty klimatycznych rezygnuje m.in. Kraków. "W świetle obowiązujących przepisów, biorąc pod uwagę normy zanieczyszczeń i wymagania dla możliwości pobierania tej opłaty, która również związana jest z ochroną środowiska, nie moglibyśmy tej uchwały wprowadzić. Nie znalazłaby podstaw prawnych" - mówi Radiu Kraków Filip Szatanik z krakowskiego urzędu miasta.
Od nowego roku obowiązywać będzie nowelizacja ustawy, która zakłada, że tzw. "opłata klimatyczna" doliczana do cen noclegów może być pobierana tylko w miejscowościach spełniających szczegółowe normy "krajobrazowe, klimatyczne i infrastrukturalne". Z powodu smogu panującego w Małopolsce teoretycznie oznacza to, że opłata klimatyczna zniknęłaby ze wszystkich hoteli, hosteli i pokoi gościnnych w całym regionie. Słowem kluczem jest tu jednak "teoretycznie". Z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych od lat jest bowiem spore zamieszanie. W praktyce nawet najbardziej zanieczyszczone gminy wciąż będą mogły pobierać opłaty klimatyczne. O co chodzi?
Czytaj: Koniec z "opłatą klimatyczną" w hotelach i pensjonatach w Małopolsce?
(Karol Surówka/ew)
Obserwuj autora na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Droga w kierunku Krakowa całkowicie zablokowana
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia
-
13:32
"Pokaz nabytków 2020-2024" - Muzeum Krakowa prezentuje najważniejsze nabytki ostatnich lat
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze