- Myślę, że wciąż nie wiemy jakiego wydarzenia jesteśmy świadkami. Stworzyliśmy niepowtarzalne warunki, żeby to całe dziedzictwo przodków nie zginęło nam sprzed oczu. Tu będzie archiwizowana ta spuścizna.  Dzieci i młodzież będą tu mogli przyjeżdżać i tej kultury dotykać, przeżywać ją. To nie tylko taniec, śpiew i muzyka, ale też rękodzielnictwo, malarstwo, rzeźbiarstwo i kowalstwo – mówił podczas otwarcia budynku marszałek małopolski Witold Kozłowski.

Instytut w Ludźmierzu dzięki środkom audiowizualnym będzie archiwizować to, czego nie są w stanie zgromadzić liczne muzea. "Dzięki temu uda się zachować ogromną spuściznę dla następnych pokoleń. Dziedzictwo niematerialne będzie miało swoje centrum. Połączy to wysiłki pasjonatów kultury i tradycji góralskiej.  Szanujemy to, co robią muzea, ale tu będzie coś więcej, próba zgromadzenia tego, co jest ulotne, chwilowe, co ciężko kiedyś było zarejestrować. Dziś jest to łatwiejsze" - mówi Krzysztof Trebunia-Tutka, artysta góralski i etnograf.

Była premier, europosłanka Beata Szydło została przewodniczącą Honorowej Rady Programowej uroczyście otwartego Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich. Jej zastępcą został były marszałek Sejmu, poseł Marek Kuchciński. Beata Szydło podkreśliła, że “dzisiaj jest potrzeba i konieczność szukania własnych korzeni, tradycji i kultury”. “Te właśnie instytucje, które pojawiają się w Polsce, bo jest przecież też Narodowy Instytut Dziedzictwa Wsi, są bardzo ważne dla naszej polskości i tożsamości” - zaznaczyła.

Na przewodniczącą Honorowej Rady Programowej byłą premier, a zarazem etnograf, Beatę Szydło powołał marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Na jej zastępcę, obok Marka Kuchcińskiego, marszałek województwa powołał Juliana Kowalczyka - wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan.

Rada Programowa może liczyć maksymalnie 60 członków i jest powoływana przez Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury “Sokół” w Nowym Sączu. Obecnie w jej skład wchodzi 25 osób. W powołanej Radzie Programowej są także przedstawiciele Słowacji, Rumunii i Węgier.

Budowa siedziby Instytutu w Ludźmierzu trwała od lipca 2022 roku do grudnia 2023 roku. Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 34 mln złotych, w tym środki europejskie w ramach RPO WM 2014-2020 w wysokości 25 mln złotych i ponad 9 mln złotych to środki pochodzące z budżetu województwa.