Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W górach doskonałe warunki narciarskie

  • date_range Środa, 2024.01.10 08:43 ( Edytowany Środa, 2024.01.10 08:57 )
Ostatnie opady śniegu, ale przede wszystkim siarczyste mrozy zrobiły swoje i pokrywa śnieżna praktycznie wszędzie jest idealna. Ujemne temperatury pozwoliły na prace armatek śnieżnych, które przez ostatnie kilka dni pracowały całą dobę. Katarzyna Strama z ośrodka narciarskiego Nosal w Zakopanem informuje, że śniegu na pewno nie zabraknie przez całe ferie.

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. Przemysław Bolechowski

Mamy dzisiaj -16 stopni na termometrach. Przez ostatnie dwa dni temperatura -10, - 8 stopni pozwoliła uzupełnić ten śnieg, który wiatr i deszcz zabrał nam w ostatnim czasie. Na ferie jesteśmy gotowi. Kolejne deszcze czy wiatry nic tym stokom nie powinny zrobić.

Mrozy dalej na Podhalu utrzymują się, więc dalej armatki śnieżne pracują praktycznie na wszystkich trasach narciarskich.

Armatki pracują. Temperatura do śnieżenia jest bardzo dobra. Parę dni do ferii i już dzisiaj wygląda na to, że jesteśmy w 100% gotowi.

Prognozy pogody przewidują, że mrozy potrzymają przynajmniej przez kilka najbliższych dni, co pozwoli jeszcze lepiej przygotować trasy narciarskie. Średnia pokrywa sztucznego śniegu przekracza już jeden metr. Dobre warunki narciarskie są również w rejonie Kasprowego Wierchu, choć tutaj przydałyby się duże opady naturalnego śniegu.

W środę rano w Beskidach było słonecznie i bezwietrznie. Widoczność była bardzo dobra. Występowało zjawisko inwersji - w wyższych partiach mróz był mniejszy niż w dolinach – podali beskidzcy goprowcy.

"Na szlakach turystycznych w Beskidach warunki są dobre, choć jest zimno. Jeśli ktoś się dobrze ubierze, to będzie miał bardzo przyjemną wycieczkę. W środę rano było słonecznie, bezwietrznie, widoczność bardzo dobra. Szlaki są przetarte. W górach występuje inwersja. Na Markowych Szczawnach, było -6 stopni, a na Hali Miziowej -12 stopni. W dolinach mróz był znacznie większy. Śniegu leży w górach 70-80 cm. Można chodzić i cieszyć się pięknymi widokami" - podali beskidzcy goprowcy ze stacji w Szczyrku.

Zamknięta do odwołania jest Akademicka Perć, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę. To najtrudniejszy szlak w Beskidach; jest jednokierunkowy, podejściowy.

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Występuje ono tam, gdzie śnieg został przeniesiony przez wiatr i utworzył depozyty: w zagłębieniach terenowych i żlebach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Poruszanie się w takich warunkach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa.

W masywie Pilska możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin przy bardzo niestabilnej pokrywie śnieżnej w stromych wklęsłych formacjach terenowych, które znajdują się w kopule szczytowej masywu. Głównie dotyczy to małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu.

Turyści, którzy pomimo aury wybiorą się na szlak, muszą się odpowiednio przygotować. Należy mieć przy sobie ciepłe ubranie. Szczególnie ważne jest obuwie. Niezbędne są raczki. Należy mieć zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Z uwagi na zapadający zmrok należy zabrać latarkę.

W razie wypadku można wezwać GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Brak nazwy

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię