- A
- A
- A
Trudne warunki w Tatrach. Z kolei w Zakopanem grasują niedźwiedzie
Ostatni halny zdmuchnął cały śnieg w Zakopanego, w Tatrach jednak biała pokrywa mocno się jednak trzyma. Na dodatek wyższa temperatura w dzień, a potem ochłodzenie w nocy spowodowało, że w Tatrach zrobiło się bardzo ślisko. Śnieg pokrywający wyższe partie gór jest twardy i niebezpieczny.- W górach cały czas obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W wyższe partie powinni wybierać się tylko doświadczeni turyści. Śnieg jest twardy. Wysoko panują minusowe temperatury. Raki są konieczne. Muszą być też wyższe buty i odpowiednie ubranie - ostrzega Edward Lichota, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Wybierający się w góry powinni wyposażyć się także w czekan oraz tak zwany zestaw lawinowy - czyli sondę, łopatkę i detektor lawinowy. Ratownicy TOPR radzą także zabrać ze sobą latarkę czołówkę, a także naładowany telefon komórkowy, który może być przydatny w razie konieczności wezwania pomocy.
Tymczasem niżej, w Zakopanem, od kilku tygodni grasują niedźwiedzie. Tatrzańskie drapieżniki schodzą nocami do miasta w poszukiwaniu jedzenia. Przez ostatnie dni niedźwiedzie były widziane na ulicy Strążyskiej, Drodze do Daniela i rondzie kuźnickim. "Po Zakopanem wędrują zazwyczaj niedźwiedzie rodziny. Mamy dwie matki z młodymi. Niedźwiedzie zawsze są głodne i mają bardzo dobry węch. Trudno im się dziwić. Jak jest łatwy pokarm to korzystają" - mówi Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Według pracowników Parku, niedźwiedzie przechadzki powinni zakończyć się w ciągu najbliższych dni. Według prognoz bowiem nadciąga ochłodzenie. To spowoduje, że drapieżniki wrócą w wyższe partie Tatr i zaczną układać się do zimowego snu.
RK/ko
Komentarze (0)
Najnowsze
-
23:02
Aleksander Miszalski: "By zwyciężyć, konieczna jest ciężka praca"
-
22:44
Łukasz Kmita (PiS): "Za nami stoi wiarygodność i osiem dobrych lat dla Polski"
-
22:32
Exit poll: rekordowa frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich
-
20:28
W Nowym Sączu będzie można zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego, nabór od poniedziałku
-
20:00
Muszyna i Stara Lubownia połączone lustrem. Jak to możliwe?
-
18:33
Frekwencja do g. 17 w skali kraju - 56,69 proc. W Małopolsce - 52,89
-
17:55
Do g. 17 frekwencja w Tarnowie wyniosła 51,51 proc. W Żegocinie - 63,14 proc.
-
16:54
Papież Leon XIV spotkał się z prezydentem Ukrainy
-
15:58
Incydenty wyborcze w Małopolsce. Zniszczenie karty do głosowania, zderzenie dwóch osób...
-
15:43
W nocy z poniedziałku na wtorek rozpoczną się prace na Zakopiance
-
15:30
Ruch Muzyczny na fali: Piotr Mika rozmawia z Andrzejem Mądro
-
15:03
W Małopolsce frekwencja najwyższa w kraju! W regionie liderem jest powiat nowosądecki
-
14:07
Cracovia górą w ligowym klasyku! Świetny mecz Pasów
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze