Ratownicy TOPR podali, że w okresie od 25 czerwca do 31 sierpnia, spośród 332 osób poszkodowanych, poważnych urazów lub nagłych ataków choroby doznało w Tatrach 106 osób. Lżejszych obrażeń doznało 148 osób. Ratownicy TOPR pomagali także w bezpiecznym powrocie na dół 67 osobom, które nie doznały żadnych obrażeń. Spośród wszystkich ratowanych było 57 obcokrajowców.
W czasie wakacji w Tatrach zginęły cztery osoby. Trzy ofiary doznały śmiertelnych obrażeń podczas upadków z wysokości, a jedna osoba zginęła na skutek rażenia piorunem – powiadomili ratownicy TOPR. W ubiegłym roku w okresie wakacyjnym w polskich Tatrach zginęła tylko jedna osoba.
W przeprowadzonych działaniach ratowniczych podczas wakacji, 97 razy użyto śmigłowca.
Do tragicznego odkrycia w rejonie Szczerby doszło 19 lipca. Turystka znajdująca się w tym rejonie powiadomiła centralę TOPR, że zauważyła ciało człowieka. Kiedy ratownicy na pokładzie śmigłowca dotarli na miejsce, stwierdzili zgon mężczyzny i przetransportowali ciało do Zakopanego. Okazało się, że to 22-letni turysta z Ukrainy, jednak nikt wcześniej nie zgłaszał jego zaginięcia. Ratownicy przypuszczają, że turysta udał się samotnie w tamten rejon i przechodząc zalegające płaty śniegu pośliznął się i spadł do żlebu uderzając w wystające głazy.
Nocną, skomplikowaną akcję ratownicy TOPR przeprowadzili 3 sierpnia. Wówczas przed godz. 20. powiadomiono Centralę TOPR, że na Kozich Czubach utknęło troje ukraińskich turystów, którzy nie są w stanie samodzielnie zejść. Z Centrali na Halę Gąsienicową wyjechali ratownicy, którzy o północy dotarli do potrzebujących pomocy. Po ogrzaniu poszkodowanych i napojeniu gorącą herbatą, asekurując ich o godz. 4 nad ranem ratownicy sprowadzili turystów do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Po krótkim odpoczynku sprowadzono turystów dalej do Doliny Roztoki, skąd pojazdami terenowym zwieziono ich do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej samochodem do Zakopanego. Wyprawa zakończyła się po godz. 7.
Jak się okazało ukraińscy turyści wyszli z Doliny Pięciu Stawów Polskich z zamiarem przejścia przez Kozią Przełęcz do Hali Gąsienicowej. Podchodząc jednak na Kozią Przełęcz pomylili szlak i zamiast schodzić do Koziej Dolinki weszli na szlak prowadzący na Kozie Czuby, gdzie utknęli w trudnym terenie i nie potrafili kontynuować wyprawy.
W zatłoczonych tatrzańskich dolinach dochodziło też do zaginięć dzieci. 19 sierpnia powiadomiono TOPR, że pomiędzy Wodospadem Siklawica a szałasem w Dolinie Strążyskiej zaginął 12 letni chłopiec, który z rodzicami miał udać się na Giewont. Na poszukiwania wyjechali dwaj ratownicy z dronami, by z powietrza spenetrować rejon, gdzie mógł udać się chłopiec. Okazało się, że chłopiec zamiast na szlak na Giewont skręcił na ścieżkę nad Reglami i dotarł na Czerwoną Przełęcz. Tam zaopiekowała się nim wolontariuszka Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tymczasem ojciec chłopca, który w jego poszukiwaniu dotarł na Siodłową Przełęcz pod Giewontem, poczuł się źle i sam potrzebował pomocy.
- A
- A
- A
TOPR: Podczas wakacji mniej wypadków w Tatrach niż w ubiegłym roku
Podczas minionych wakacji ratownicy TOPR udzielili pomocy 332 poszkodowanym w Tatrach; to o 13 proc. mniej wypadków w porównaniu z ubiegłorocznymi wakacjami – podsumowali w środę tatrzańscy ratownicy.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:02
Karol Nawrocki w Nowym Sączu: Nasza pomoc nie spotkała się z najmniejszą wdzięcznością państwa ukraińskiego
-
21:46
Byłe selekcjoner jednostki NIL: W wojskach specjalnych najważniejszy jest człowiek
-
21:03
Kto barwi krakowskie rzeki? Zielona Wilga, czerwony potok Rzewny...
-
18:53
Prof. Bartłomiej Biga: "Populizm w ekonomii to zbyt uproszczona odpowiedź na poważny problem"
-
18:20
Co kryją krypty kościoła w Chrzanowie? Naukowcy już to wiedzą
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze