Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pierwsze testy elektrycznego busa na trasie do Morskiego Oka wypadły dobrze

Pierwsze testy elektrycznego busa na trasie do Morskiego Oka są pozytywne. Pojazd nie ma problemów ze stromymi odcinkami. Ponadto, bus odzyskuje energię przy zjazdach. - Po przejechaniu odcinka z Zakopanego do Włosienicy i z powrotem mamy 77% baterii, więc jak do tej pory zarzutów brak - ocenia Stanisław Gąsienica-Kotelnicki, kierowca.

Fot. Piotr Korczak

Zupełną zagadką dla nas jest zima. Wiadomo, jakie panują tutaj warunki, jest dużo śniegu, lodu. W związku z tym również w zimie te testy trzeba będzie przeprowadzić - dodaje Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Testowanie busa elektrycznego jest jednym z efektów porozumienia między wozakami a obrońcami praw zwierząt. Nie ma na razie w planach całkowitego wyeliminowania transportu konnego do Morskiego Oka. Fiakrzy pracują jednak nad rozwiązaniem hybrydowym.

W miniony piątek w siedzibie TPN przy "okrągłym stole" zasiedli przedstawiciele wozaków, prozwierzęcy aktywiści, władze TPN i samorządowcy wraz z minister klimatu i środowiska Pauliną Hennig-Kloską.

Wypracowano 12-punktowe porozumienie, które oprócz testowania elektrycznego busa przewiduje, że obciążenia dla koni pracujących na trasie zostaną ponownie przeliczone. TPN ma także wstrzymać czasowo wydawanie kolejnych licencji dla fiakrów. Wozacy zobowiązali się także do wydłużenia do 60-minut odpoczynku koni na górnym przystanku, czyli na Włosienicy.

TPN ponadto ma zainstalować czujniki badające korelację między temperaturą i wilgotnością na przystanku początkowym na Polanie Palenicy oraz na końcu trasy – na Włosienicy. Urządzenia te mają informować o przekroczeniu parametrów, które mogą być groźne dla zdrowia koni. Ponadto komisja weterynaryjna ma wyznaczyć nowe warunki, bezpieczne dla pracy koni na trasie w powiązaniu z zainstalowanymi czujnikami.

Ustalono także, że do okresowych badań koni zostanie przyjęta piąta osoba – kolejny lekarz weterynarii. Komisja weterynaryjna będzie badała konie nie tylko przed sezonem, ale dodatkowo wyda rekomendacje po letnim sezonie. Komisja weterynaryjna ma też wydawać rekomendacje dotyczące podkuwania koni.

TPN ponadto zobowiązał się do zorganizowania spotkania w sprawie możliwości rekreacyjnego wykorzystania koni w innych miejscach parku, np. w Dolinie Kościeliskiej. Takie spotkanie ma zostać wyznaczone w ciągu miesiąca.

Kolejny punkt dotyczy obniżenia limitu osób na wozie - do tej pory mogło jechać 12 osób dorosłych i dwoje dzieci. Teraz będzie to 10 osób. Po ponownym przeliczeniu obciążeń dla koni może zapaść decyzja o ewentualnych dalszych rekomendacjach w tej sprawie.

Transport konny na trasie do Morskiego Oka określa regulamin Tatrzańskiego Parku Narodowego, który zawiera restrykcyjne przepisy dla zapewnienia dobrostanu koni. Zwierzęta m.in. przechodzą szczegółowe badania, które są cyklicznie prowadzone przed każdym letnim sezonem turystycznym.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię