Jak czytamy w komunikacie TOPR, dodatnia temperatura zwiększyła zagrożenie lawinowe w wyższych partiach Tatr. Prawdopodobne jest samoczynne schodzenie dużych rozmiarów lawin tzw. gruntowych.

"Poruszanie się w takich warunkach, w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania odpowiedniego sprzętu zimowego jak: raki, czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - czytamy w komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

W partiach reglowych Tatr śnieg w większości jest już roztopiony. Na niektórych szlakach zalega błoto, a gdzieniegdzie w miejscach zacienionych jeszcze leżą większe płaty śniegu.

Wraz ze wzrostem temperatury lód na tatrzańskich stawach szybko topnieje. Służby TPN apelują o niewchodzenie na rozmarzające tafle, w tym na Morskim Oku, ponieważ grozi to niebezpieczeństwem załamania się cienkiego lodu.

W środę termometry w Zakopanem pokazały 10 st. C, na Kasprowym Wierchu 1 st., a nad Morskim Okiem 5 st. ciepła.