Zakopane i powiat nowotarski - obejmujący wtedy całe Podhale - został zajęty przez Austrię jeszcze przed rozbiorami Polski - przypominał Jan Gluc przewodniczący Rady Miasta Zakopane. Zaczęło się to dwa lata przed pierwszym rozbiorem Polski, kiedy Austria zaanektowała powiat nowotarski i pod pretekstem epidemii, ziemie zostały zagarnięte i granica przesunięta. Po 123 latach powstała Rzeczpospolita Zakopiańska z prezydentem Stefanem Żeromskim. Jeszcze przed oficjalnym odzyskaniem niepodległości Podhale było wolne.
- A
- A
- A
Święto Niepodległości pod Tatrami
11 listopada to Święto Niepodległości - obchody i różnego rodzaju wydarzenia z nim związane odbywają się w całej Polsce. Podobnie jest na Podhalu, gdzie w wielu miejscowościach przez cały dzień dla mieszkańców przygotowano wiele uroczystości i towarzyszących im imprez. W Zakopanem główne obchody odbyły się w Sanktuarium Narodowym Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie po uroczystej mszy świętej wiązanki kwiatów złożono pod repliką krzyża na Giewoncie. Marcin Zubek prezes Związku Podhalan w Zakopanem podkreśla, że w walce o odzyskanie niepodległości uczestniczyli również górale z PodhalaZ kolei powiatowe obchody Święta Niepodległości pod Tatrami odbyły się w tym roku w Białym Dunajcu - tutaj m.in. wiązanki kwiatów złożono pod pomnikiem generała Andrzeja Galicy. W programie była również msza święta oraz część artystyczna jak i salwa honorowa podczas głównej części uroczystości.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:17
Grała dla kuracjuszy 150 lat, teraz czeka ją likwidacja? Muzycy boją się o przyszłość Krynickiej Orkiestry Zdrojowej
-
20:09
Wciornastki – fascynujące, choć uciążliwe owady
-
20:07
Ile kosztuje Wigilia wolna od pracy?
-
19:55
„Nie trzeba mieć zasobnego portfela, żeby zacząć przygodę z numizmatyką"
-
19:48
"Czujemy się jak meble". Pracownicy krakowskiego magistratu zaniepokojeni zmianami
-
18:33
„Nie trzeba mieć zasobnego portfela, żeby zacząć przygodę z numizmatyką"
-
18:27
Miało być rzadziej ... będzie drożej. Tarnów podnosi opłatę śmieciową
-
17:40
Małopolskie Laury rozdane
-
16:41
Jest zgoda na przeprowadzenie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. „Byłbym tu ostrożny” – mówi b. ambasador RP w Ukrainie
-
16:27
Pierwsze mieszkanie, drugie, dziesiąte... a dom jednorodzinny. Kreatywność dewelopera w Borku Fałęckim
-
15:50
Zmuszali dzieci do żebrania, usłyszeli wyrok za handel ludźmi
-
14:26
Pociągi wróciły na tory do Zakopanego
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze