Lekarze przypominają, że zawsze przed wyjazdem w góry i wzmożonym wysiłkiem warto skonsultować swój wyjazd z internistą lub kardiologiem.

Góry wymagają większej kondycji fizycznej, trzeba pamiętać o temperaturze wysokiej, o zmianach pogody, która w górach zmienia się dość gwałtownie, o troszkę na wyższych wysokościach, niższym stężeniu tlenu. To są takie warunki bardziej wymagające. Oczywiście są pewne sytuacje i pewne schorzenia, gdzie pacjent nie powinien wybierać się w góry, przynajmniej te wyższe. Na pewno pacjent po przebyciu nieodległym czasie zawału serca na pół roku raczej powinien zrezygnować z takich wypraw, pacjenci z niewydolnością przewlekłą, niewydolnością serca również nie powinni planować takich górskich tras

- mówi dr Artur Klecha ordynator Oddziału Kardiologii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu

Jeśli więc leczymy się przewlekle, zawsze warto nasze plany wakacyjne skonsultować z lekarzem. I dotyczy to nie tylko chorób układu krążenia, ale i wiele innych schorzeń.

Jeśli jesteśmy zdrowi, też warto przez cały rok dbać o kondycję fizyczną, a w górach w słoneczne dni o nakrycie głowy, krem z filtrem i odpowiednią ilość wypijanych płynów. Warto też wychodzić na tyle wcześnie na szlaki, aby wędrować poza czasem największego nasłonecznienia.