W sprawie interweniowało także Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. „Jako stowarzyszenie zajmujące się ochroną dziedzictwa kulturowego Podhala jesteśmy głęboko zaniepokojeni nieodwracalnymi zmianami w kształcie i wnętrzu ponad 100-letniego kościoła przeprowadzanymi przez księdza proboszcza. Zmiany nie były z nikim konsultowane, ani przez nikogo zatwierdzane, co w przypadku tak zabytkowego obiektu powinno mieć miejsce” – powiedziała PAP prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Zakopanem Agata Nowakowska-Wolak.

Stosowne kroki podjęła nowotarska Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. „Ze wstępnych ustaleń wynika, że faktycznie pewne elementy wnętrza zostały usunięte. Obecnie przystępujemy do oględzin zabytku. Wyznaczyliśmy proboszczowi termin na koniec kwietnia. Będziemy rozmawiać z księdzem na temat przywrócenia pierwotnego stanu wnętrza kościoła” – powiedział PAP kierownik Delegatury Paweł Dziuban.

Dziuban wyjaśnił, że kościół w Kościelisku najpewniej zostanie wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków, aby był chroniony ściśle według prawa. Chociaż kościół pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku, powstał w 1914r., do tej pory nie figurował w rejestrze, ale jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, zatem wszelkie ingerencje powinny być zgłaszane do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Archidiecezjalny Konserwator Zabytków, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie i historyk sztuki ks. dr Andrzej Józef Nowobilski potwierdził PAP, że list parafian z Kościeliska dotarł do kurii metropolitalnej i będzie wizja lokalna przedstawicieli kurii w Kościelisku. „Nikt nam nigdy nie zgłaszał remontu wnętrz świątyni w Kościelisku. Jestem konserwatorem archidiecezjalnym, a o zmianach dowiaduję się z listu od parafian. Takie zmiany powinny być zgłaszane i konsultowane” – powiedział PAP ks. Nowobilski. W sprawie samowolnej konserwacji wnętrza kościoła interweniowała także policja.

Parafianie poinformowali, że już w 2006 r. Komisja ds. Konserwacji Zabytków Kościelnych, Architektury i Sztuki Sakralnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie zobowiązała księdza proboszcza do zaprzestania dalszych zmian i zabezpieczenia usuniętych detali. Gospodarz parafii w Kościelisku nie skomentował sprawy.

Wnętrza kościoła w Kościelisku mają cechy stylu zakopiańskiego. Ołtarz główny jest dziełem Wojciecha Brzegi i Eugeniusza Wesołowskiego. Witraże w oktanach świątyni projektował bratanek Jana Matejki - Stefan Matejko. Drewniany, misterny wystrój świątyni jest dziełem miejscowych artystów.

 

 

 

(PAP/ko)