Policja już otrzymała pierwsze zgłoszenia od osób, które korzystając z rzekomych okazji, straciły pieniądze. Oszuści żądają wpłacenia zaliczki, a potem kontakt się urywa i okazuje się, że hotel czy pensjonat nie istnieje. Andrzej Gut-Mostowy wiceminister Sportu i Turystyki apeluje aby zawsze takie okazyjne oferty dokładnie weryfikować:
Wszystkie oferty, które są wyjątkowo tanie albo takie, które są niesprawdzone, powinniśmy weryfikować. Podstawowa procedura to sprawdzenie historii takiego obiektu w wypadku biur podróży czy organizatorów turystyki. Mamy listy w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, a także obiekty skategoryzowane w Urzędach Marszałkowskich
Eksperci przypominają, że również Urzędy Miasta czy Gminy prowadzą zazwyczaj rejestr obiektów noclegowych i tam również można zweryfikować np. pensjonat, w którym chcemy spędzić święta.
Portale internetowe, gdzie pojawiają się fałszywe oferty, nie mają możliwości ich weryfikacji, klient może na własny rachunek sprawdzić prawdziwość informacji podanych w ogłoszeniu. Warto o tym pamiętać planując wypoczynek bez względu na porę roku i miejsce, gdzie planuje się spędzić wolne dni.