Budowę miejskiego stadionu sportowego przy ul. Orkana w Zakopanem rozpoczęto w maju ub.r. na miejscu starego boiska. Wartość inwestycji to 27,6 mln zł. Według założeń obiekt miał powstać do 2025 r. Poprzednie władze miasta na ten cel pozyskały ponad 13 mln zł z funduszy unijnych.

Według projektu stadion ma posiadać boisko piłkarskie o nawierzchni sztucznej o wymiarach 90x45m i małe boisko treningowe. Projekt przewiduje zadaszoną trybunę, która pomieści 400 osób oraz szatnie dla zawodników i budynki administracyjne. Wokół boiska ma powstać czterotorowa bieżnia o długości 300 m, bieżnia sześciotorowa o długości 100 m, a także skocznia wzwyż z 10-metrowym rozbiegiem, rzutnia do rzutu kulą oraz tor przeznaczony do skoków w dal. Zdaniem nowego burmistrza Łukasza Filipowicza, projekt wymaga zmian, aby dostosować go do wymagań piłkarskich.

"To boisko nie do końca zostało dobrze zaprojektowane, chociażby z tego prostego praktycznego względu, że mamy tu 400 miejsc na trybunach, ale kilka miejsc parkingowych, więc znowu będzie problem z pozostawieniem samochodów. Zabrakło też konsultacji ze środowiskami sportowym i teraz analizujemy, czy są możliwe zmiany w projekcie" - powiedział PAP Filipowicz.

Środowisko piłkarskie z Zakopanego zorganizowało petycję do władz miasta o zmiany w projekcie. Do końca maja podpisało się pod nią niemal tysiąc osób. Sygnatariusze petycji chcą powiększenia płyty boiska do rozmiarów 100 na 65 m, na którym będzie możliwe rozgrywanie meczów drużyn 11-osobowych.

"Wierzymy, że wraz z nowymi władzami Miasta oraz z projektantem inwestycji uda się nam znaleźć takie rozwiązanie, które będzie satysfakcjonowało większość mieszkańców i klubów sportowych" - napisali w petycji.

"To jest kwestia zmniejszenia ilości torów do biegania. Wtedy zmieściłoby się pełnowymiarowe boisko, jakiego potrzebują piłkarze. Można też kosztem wielkich trybun przewidzianych na 400 osób uzyskać więcej przestrzeni stricte na działalność sportową. Idealnym rozwiązaniem byłby taki stadion, który nie dyskryminuje ani piłki nożnej ani sportów lekkoatletycznych" - powiedział PAP trener młodych piłkarzy Wiktor Pawlica i zwrócił on uwagę, że w mieście pod Giewontem piłkę nożną uprawia ok. 400 dzieci i młodzieży.

W Zakopanem jest już pełnowymiarowy stadion należący do Centralnego Ośrodka Sportu, ale kluby piłkarskie zwracają uwagę, że jego wynajmowanie jest kosztowne.