Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Od ponad stu lat pielęgnują i propagują bogate dziedzictwo kulturowe Podhala

  • Marcin Koczyba
  • date_range Czwartek, 2024.11.14 11:45 ( Edytowany Czwartek, 2024.11.14 11:54 )
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem to jedno z najstarszych i największych muzeów regionalnych w Polsce. Instytucja ta od ponad wieku pielęgnuje i propaguje unikatowe i niezmiernie bogate dziedzictwo kulturowe Podhala i jego mieszkańców. Dlatego finansowanie takich miejsc jest niezwykle ważne. W tym przypadku bardzo pomogły fundusze europejskie przekazane przez samorząd województwa małopolskiego.

Muzeum Tatrzańskie. Fot. arch. UMWM

Posłuchaj

Marcin Koczyba: W muzeum prezentowane są wystawy przybliżające zwiedzającym historię regionu, tradycję góralską oraz przyrodę Tatr, a także dzieła sztuki artystów związanych z Zakopanem.

Muzeum to kilka budynków, które zostały odnowione dzięki funduszom - podkreśla pełniąca obowiązki dyrektora do spraw inwestycji Anna Jarząbek.

Anna Jarząbek: W ramach projektu w gmachu głównym przekształciliśmy poszczególne pomieszczenia, udostępniając jeszcze bardziej ekspozycję tak stałą, jak i czasową dla zwiedzających. Dostosowaliśmy pomieszczenia edukacyjne, a także zwiększyliśmy powierzchnię magazynową tego budynku. W budynku Muzeum Kornela Makuszyńskiego przeznaczyliśmy przestrzeń na działalność stricte edukacyjną skierowaną dla naszych najmłodszych odbiorców, a także tych, którzy interesują się sylwetką samego Kornela Makuszyńskiego.

W Galerii Kobierców Wschodnich na Kozińcu została utworzona przestrzeń, która umożliwia nam rotacyjną ekspozycję kobierców. Do tej pory nie było takiej możliwości z racji właśnie braków infrastrukturalnych, a także udostępniliśmy bardzo szeroką powierzchnię magazynową dla zbiorów etnograficznych oraz przyrodniczych. Na Kozińcu mamy również obecnie archiwum naukowe i czytelnię.

Muzeum Tatrzańskie. Fot. arch. UMWM

Muzeum Tatrzańskie. Fot. arch. UMWM

Marcin Koczyba: Dotacja pomogła uratować i rozwinąć muzeum.

Ważnym jego elementem jest muzeum kobierców wschodnich – uważa Sławomir Szostak pracownik Muzeum Tatrzańskiego. I dodaje, że można tu zobaczyć eksponaty nawet z XVII wieku.

No i to jest dość nietypowe jak na zbiory Muzeum Tatrzańskiego, które - jak sama nazwa wskazuje - zajmuje się raczej lokalną etnografią i sztuką, a nie sztuką orientalną. Mamy również i taki dział. Oprócz kilimów mamy tutaj również ceramikę, przeróżne naczynia, które doskonale uzupełniają całość. Galerię kobierców wschodnich odwiedzają głównie zwiedzający indywidualnie, ponieważ jest to mimo wszystko temat nieco niszowy i przeciętny turysta odwiedzający Zakopane raczej z definicji średnio interesuje się kilimami. Natomiast przychodzą do nas pasjonaci, którzy znają się na tym temacie, i którzy spędzają sporą ilość czasu, dokładnie kontemplując każdy detal - mówi Sławomir Szostak.

Dofinansowanie z UE to 7,68 mln zł. Pieniądze zainwestowano w kilka obiektów. Zakopane to miasto ważne nie tylko z powodu turystyki tatrzańskiej, ale również ważny ośrodek kultury i sztuki na mapie Małopolski.

W ramach projektu pracami konserwatorskimi, restauratorskimi oraz modernizacyjnymi objęte zostały wnętrza obiektów wpisanych do Rejestru zabytków województwa małopolskiego: Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego, budynek Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich oraz Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Realizacja projektu ocaliła zabytki przed dalszą degradacją i utratą funkcji kulturowych.

Wartość projektu zrealizowane przez Muzeum Tatrzańskie to 22, 18 mln zł

Tematy:
Źródło: Opracowanie własne
Autor:
Marcin Koczyba

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (1)

J
JF
2024-11-19
Piękna rewitalizacja. Zasługuje na wygraną.

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię