Igrzyska Europejskie rozegrane zostaną w Małopolsce od 21 czerwca do 2 lipca. W Zakopanem od 27 czerwca do 1 lipca zaplanowano skoki narciarskie.
W obiektach tutejszego COS-OPO mieszkać i trenować będą także pięściarze, którzy m.in w Nowym Targu walczyć będą nie tylko o medale IE, ale i o paszporty na przyszłoroczne IO w Paryżu.
W tatrzańskim ośrodku COS trwają lub niebawem rozpoczną się inwestycje finansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jedna z głównych dotyczy poprawy warunków do oglądania występów skoczków i skoczkiń narciarskich. Średnia Krokiew, na której odbędzie się część konkursów w ramach IE, zostanie doposażona w trybunę mogącą pomieścić nieco ponad 2 tysiące widzów.
"Wszystkie siedziska będą w biało-czerwonych barwach. 1 500 miejsc będzie na stałe związane z gruntem i pozostanie pod Średnią Krokwią, kolejnych 500 będzie mobilne - na konstrukcji stalowej z możliwością wykorzystania zależnie od potrzeb - np. podczas zawodów Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi" - wyjaśnił Sebastian Danikiewicz, dyrektor zakopiańskiego COS-OPO.
Szacowany koszt budowy nowej trybuny ma wynieść około 3,5 miliona złotych.
"Obecnie usuwany jest zalegający tu śnieg, żeby móc szybciej wykonywać prace ziemne, które z kolei mają zostać zamknięte do końca maja" - wyliczał Danikiewicz.
To nie koniec inwestycji ściśle związanych z Igrzyskami Europejskimi Kraków-Małopolska 2023. Obiekty sportowe w COS-OPO Zakopane zyskają klimatyzację, a w hali wielofunkcyjnej umieszczonych zostanie 6 ringów na potrzeby treningowe reprezentacji bokserskich.
"W ramach przetargu został już wyłoniony dostawca certyfikowanych ringów spełniających wymogi Międzynarodowej Federacji Bokserskiej. Co do klimatyzacji, to jej wykonawca z początkiem kwietnia wchodzi z montażem" - dodał Danikiewicz.
W planach jest kolejna rozbudowa infrastruktury ośrodka.
"Pracujemy nad projektami pływalni i wielofunkcyjnej, pełnowymiarowej hali sportowej. Chcielibyśmy, aby oba tematy pojawiły się w wieloletnim planie ministerstwa. W przypadku hali mamy wykonany plan funkcjonalno-użytkowy, czyli podstawę do próby pozyskania środków na ten cel. Jeśli chodzi o pływalnię, to jesteśmy na etapie zweryfikowania możliwości pod kątem gruntu, czy tak duży obiekt z maszynownią i innymi niezbędnymi urządzeniami zmieści się na naszym terenie. Jeszcze nie występowaliśmy z dokumentami o jej budowę" - zaznaczył dyrektor.
COS podpisał już też z Ministerstwem Sportu i Turystyki umowy na dofinansowanie budowy kolejnego skrzydła internatu sportowego na 80 miejsc i nowej kolei na Wielką Krokiew.
"Tu jesteśmy na etapie procedury administracyjnej. Myślę, że lada moment mogą ruszyć dalsze prace. Ogólnie - od 2016 roku wykonaliśmy szereg inwestycji i zakupów za blisko 300 milionów złotych. Trzeba tu wymienić budowę od podstaw kompleksu średnich skoczni. Wcześniej sfinalizowaliśmy powstanie nowego internatu czy modernizację pływalni, ciągów komunikacyjnych i Wielkiej Krokwi. Obecnie nasze największe zadanie to budowa zadaszonego toru łyżwiarskiego" - podsumował Danikiewicz.
Drugi po Tomaszowie Mazowieckim taki obiekt będzie kosztował około 119 milionów złotych, a zakończenie prac planowane jest na jesień tego roku.