Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Morskie Oko popularne również wśród świątecznych gości

  • date_range Poniedziałek, 2023.12.25 12:17 ( Edytowany Poniedziałek, 2023.12.25 12:24 )
Od rana w rejonie stawu widać sporą liczbę turystów. Wiejący dość silny wiatr nie odstraszył tych, którzy spędzając święta w górach, postanowili przy okazji wybrać się na tatrzańskie szlaki. Co prawda w strefie wysokogórskiej ruch jest niewielki, ale już w tatrzańskich dolinach jest sporo spacerowiczów. Największą popularnością cieszą się wycieczki nad Morskie Oko. Planując wyprawę w ten rejon własnym samochodem trzeba pamiętać, że już sam dojazd może sprawić pewne kłopoty mówi Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego

Wybierając się do Morskiego Oka, trzeba wcześniej zarezerwować parking, poza tym to droga górska z zakrętami, podjazdami, trzeba mieć odpowiednie opony. Podczas opadów droga jest śliska.

Turyści, którzy w okresie Świąt Bożego Narodzenia planują wycieczkę do Morskiego Oka w Tatrach, muszą z wyprzedzeniem wykupić tzw. e-bilet, czyli miejsce parkingowe na Palenicy Białczańskiej. Obsługa parkingu będzie pracowała w tych dniach krócej – informują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN), w czasie, gdy obsługi parkingowej nie będzie na miejscu, nadal będzie możliwe skorzystanie z parkingów przy szlaku do Morskiego Oka. Trzeba mieć na uwadze jednak, że wjazd będzie możliwy tylko dla samochodów z wykupionym wcześniej e-biletem, które można zakupić poprzez stronę internetową tpn.pl.

Pozostawienie samochodu na parkingu przy tym popularnym szlaku kosztuje w okresie świąt 55 zł. TPN przypomina, aby podczas wypełniania formularza parkingowego przy zakupie biletu zwrócić szczególną uwagę we wprowadzanej dacie planowanej wycieczki i poprawnie wpisać numer rejestracyjny samochodu – tablica rejestracyjna jest bowiem automatycznie sczytywana podczas wjazdu na parking.

Na razie jednak ani w Tatrach, ani w Zakopanem nie nie ma opadów śniegu - na Podhalu temperatura jest dodatnia, a zarówno w górach jak i niżej wieje dość silny wiatr. Trzeba natomiast pamiętać, że halny w Tatrach zwiastuje gwałtowną zmianę pogody, a o tej porze roku prawie zawsze fenowy wiatr zapowiada intensywne opady śniegu.

Ratownicy TOPR przypominają i ostrzegają: w Tatrach obowiązuje trzeci, wysoki stopień zagrożenia lawinowego. W Tatrach nadal pokrywa śnieżna jest spora. Na Kasprowym Wierchu to około 70 cm, ale wiejący silny wiatr w wielu miejscach utworzył spore zaspy i niezwykle niebezpieczne tzw. depozyty śnieżne. Lawinowa trójka oznacza możliwość samoistnego schodzenia lawin - ostrzega Tomasz Wojciechowski ratownik TOPR

Obecnie w Tatrach pokrywa śnieżna na stromych stokach jest słabo związana i wyzwolenie lawiny możliwe jest nawet przy słabym obciążeniu. Dodatkowo jak szlaki turystyczne w wielu miejscach są nieprzetarte i zasypane śniegiem, co znacznie utrudnia poruszanie się nawet w stosunkowo łatwym terenie i wymaga sporo wysiłku. Niżej w tatrzańskich dolinach z kolei w wielu miejscach przez zalodzenie jest ślisko i łatwo o upadek. Zalecane jest tutaj używanie tzw. raczków i najlepiej również kijków.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Brak nazwy

Opracowanie:
Brak nazwy

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię