Uczniowie z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego będą mieć ferie od 25 stycznia do 9 lutego. Od 1 lutego do 16 lutego na feriach przebywać będą uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Ferie dla uczniów z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego potrwają od 15 lutego do 2 marca.

Następna przerwa w nauce w szkołach – na Wielkanoc – przypada od 17 do 22 kwietnia.

Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach ogłasza minister edukacji na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.

Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą wówczas zasadą, terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku termin ferii tej grupie województw przypada na pierwszą połowę lutego, a w kolejnym – na drugą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano, biorąc pod uwagę liczbę uczniów w poszczególnych województwach. Z tej reguły wyłączone są woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są na przełomie stycznia i lutego.

W tym roku po raz ostatni ferie zimowe będą w czterech terminach. W roku szkolnym 2025/2026 województwa podzielono nie na cztery tylko na trzy grupy i ustalone zostały trzy terminy odpoczynku dla uczniów w ramach ferii zimowych. Na nowo określone zostały też grupy województw, w których ferie będą w tym samym terminie.

Podczas ferii policyjne patrole na nartach

Narciarskie patrole policji pojawią się podczas ferii na małopolskich stokach. Będą pilnowały bezpieczeństwa narciarzy na stokach powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego, myślenickiego, limanowskiego i tarnowskiego.

„Narciarze korzystający ze zorganizowanych terenów narciarskich powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa, regulaminów stacji narciarskich oraz ogólnych zasad odpowiedzialnego zachowania na stokach, w tym respektowania Międzynarodowego kodeksu narciarskiego FIS” – przekazał asp. Bartosz Izdebski z małopolskiej policji.

Kodeks FIS to zbiór reguł obowiązujący wszystkich korzystających z tras narciarskich, w którym jest mowa m.in. o panowaniu nad prędkością. Brawurowa jazda na nartach stwarzająca zagrożenie dla innych jest niedozwolona, a osoba łamiąca ten przepis może zostać usunięta ze stoku. Brawura na stokach jest też częstą przyczyną wypadków, w tym śmiertelnych.

Policjanci będą m.in. zwracali uwagę, czy młodzi narciarze mają na głowach kaski. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z 18 sierpnia 2011 r. osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim do ukończenia 16. roku życia zobowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.

Policjanci będą także eliminowali ze stoków i karali pijanych narciarzy. Ustawa zabrania uprawiania narciarstwa lub snowboardingu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. W razie ujawnienia takiego wykroczenia narciarski patrol będzie podejmował interwencje zgodnie z przepisami kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.