Przy Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu funkcjonuje Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, podobnie jak w wielu innych miejscowościach w Polsce. To miejsce, gdzie wykwalifikowany personel medyczny zajmuje się osobami starszymi wymagającymi całodobowej opieki. Tego typu placówek medycznych jest jednak stanowczo za mało - szczególnie biorąc pod uwagę starzenie się polskiego społeczeństwa.

Dr Jacek Jancelewicz z nowotarskiego ZOL nie ma wątpliwości, że bez zmian w tej części służby zdrowia sytuacja za chwilę będzie bardzo poważna:

W wielu miejscach w Polsce na miejsce w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych czeka się bardzo długo i bez zmian polityki zdrowotnej sytuacja ta na pewno się nie poprawi. Bardzo często jest tak, że schorowanymi, starszymi osobami po prostu nie ma kto się zająć.

Nowotarski Zakład Opiekuńczo Leczniczy to łącznie 73 miejsca i wszystkie obecnie są zajęte. Jeśli tylko zwalnia się tzw. wolne łóżko od razu przyjmowana jest kolejna osoba. Podobnie jest we wszystkich innych tego typu placówkach w Polsce - wielu pacjentów cierpi na choroby otępieniowe - w tym na Alzheimera, przez co wymagają szczególnej opieki. Pacjenci są objęci nie tylko całodobową opieką i leczeniem, ale i rehabilitacją, posiadają pomoc psychologiczną i w miarę możliwości w ciągu dnia uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach aktywizujących.