Dziś w Czarnym Dunajcu było całkiem nieźle. Na mapie utrzymywał się zielony kolor. Ale ten obecny dobry stan powietrza to wyłącznie kwestia pogody - wyjaśnia Marcin Ratułowski, wójt gminy Czarny Dunajec.
U nas zdecydowanie większość właścicieli posiada własne lasy, mamy ogromną wspólnotę leśną, z której właściciele i współwłaściciele czerpią drewno, więc u nas zdecydowana większość opala swoje domostwa drewnem. Drugim podstawowym środkiem jest węgiel.
Nie bez znaczenia jest także położenie gminy w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Różnie bywa także ze świadomością mieszkańców.
Czasami jest mgła no i wiadomo… Jak jest gęste powietrze, to wtedy szczypie w oczy. Dawno ludzie palili byle czym i smogu nie było. No czym ludzie mają palić? Nie ma smogu, tu nie ma takich kominów.
W lipcu radni gminy Czarny Dunajec przyjęli uchwałę antysmogową, a od września działa gminny program pomocowy na wymianę źródeł ciepła - mówi Mariusz Hajduk, kierownik gminnego referatu geodezji i ochrony środowiska.
Wnioski złożyło 59 osób i kwota, jaką wydatkowaliśmy, to 283 tysiące złotych, tak że bardzo szybko mieszkańcy rozpoczęli realizację tych działań i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego pierwszego etapu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy realizować ten program, będzie zdecydowanie więcej czasu na jego realizację, bo planujemy w lutym rozpocząć nabór wniosków. Mieszkańcy będą mieć czas do końca października, by zrealizować tę inwestycję.
Na terenie gminy pozostaje ciągle do wymiany 2,5 tysiąca kopciuchów. W wypełnianiu wniosków o dotację na nowy piec pomagają zatrudnieni w urzędzie ekodoradcy. Na tym stanowisku pracują obecnie Paulina Kowalczyk oraz Agnieszka Kościelniak:
Samo przygotowanie się do przyjścia tutaj do urzędu, żeby przygotować sobie informacje, które są potrzebne do złożenia wniosku, to 19, 15 minut na wyciągnięcie informacji z dokumentów na temat numeru działek, przygotowania numeru konta bankowego. To nie zajmuje dużo czasu, chyba że są sytuacje, kiedy są jakieś nieuregulowane sprawy.
Co ważne, gminny program pomocowy nie wyklucza możliwości korzystania z programu "Czyste powietrze". Najubożsi mieszkańcy mogą uzyskać nawet 100% finansowania.
W tym roku gmina zorganizowała także dwie akcje edukacyjne na rzecz poprawy powietrza - dodaje Monika Zwijacz z gminnego referatu geodezji i ochrony środowiska.
Były to spotkania z mieszkańcami, cieszyły się sporym powodzeniem. Dodatkowo akcja edukacyjna w szkołach.