Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Górale i zakopiańczycy wspólnie kwestowali pod Tatrami

  • Podhale
  • date_range Niedziela, 2015.11.01 17:47 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:50 )
Przed wejściem na Pęksowy Brzyzek miała miejsce zbiórka pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków na legendarnym cmentarzy przy starym kościółku. Odwiedzających nekropolię zachęcali do wrzucania datków znani zakopiańczycy, którzy przy okazji przypominali, ile dzięki wcześniejszym datkom udało się już na Pęksowym Brzyzku uratować i zrobić. Anna Zadziorko dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki zapewniała, że nie było najmniejszych problemów z ofiarnością ludzi.

Fot. Przemysław Bolechowski

Pęksowy Brzyzek, fot. Przemek Bolechowski

Profesor Herzy Jędrysiak dodał, że drewniane nagrobki są piękne, ale wyjątkowo nietrwałe stąd i ciągła potrzeba ich konserwacji. Podczas ubiegłorocznej kwesty na zakopiańskim Pęksowym Brzyzku zebrano 19,5 tysiąca złotych. Dzięki tym funduszom udało się zadbać o 26 nagrobków i 12 drewnianych krzyży. Skupiono na się tych opuszczonych i zaniedbanych w głębi cmentarza.

Pęksowy Brzyzek powstał na terenie należącym do Jana Pęksy który swój teren oddał pod pierwszy cmentarz parafialny w Zakopanem. Wcześniej bowiem zmarłych chowano aż w Chochołowie. To tutaj spoczywa m.in Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Przerwa Tetmajer i Kornel Makuszyńki.

 

Przemek Bolechowski, jgk

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię