Pan Paweł twierdzi, że był na to przygotowany. Musiał jednak już otworzyć lokal, bo nie ma za co żyć. Od początku pandemii dostał pięć tysięcy złotych wsparcia od rządu. Jak twierdzi, nie popiera w stu procentach Góralskiego Veta, które nawołuje do otwarcia lokali, ale inaczej postąpić nie mógł. Oprócz jego cukierni na Podhalu otworzyło się już kilka innych restauracji z Bukowiny Tatrzańskiej, Nowego Targu i Zakopanego.
- A
- A
- A
Mimo pandemii na Podhalu otwierają się kolejne lokale gastronomiczne
Niektórzy przedsiębiorcy w ramach Góralskiego Veta zapowiedzieli, że od poniedziałku będzie można odwiedzać ich restauracje. Przy jednym z takich miejsc była reporterka Radia Kraków. Klientów na razie nie widać, ale właściciel cukierni, pan Paweł, zapowiada, że największy ruch będzie po południu i wieczorem. Klienci zadeklarowali bowiem tłumne przybycie do cukierni. Na razie pojawiła się jedynie inspekcja Sanepidu w towarzystwie policji.fot: Martyna Masztalerz
Uruchomienie biznesów mimo dalszych rządowych obostrzeń związanych z pandemią zapowiadał m.in. inicjator "Góralskie Veto" Sebastian Pitoń. Jako pierwsza w sobotę została otwarta znana restauracja w Bukowinie Tatrzańskiej, a w poniedziałek zostały otwarte między innymi kawiarnie w Zakopanem i Nowym Targu. W lokalach od razu pojawiła się policja i inspektorzy sanepidu.
"Wygraliśmy bitwę na +plażach Normandii+ w tym sensie, że pierwsze lokale ruszyły i nie zostały spacyfikowane. Wszyscy się tak naprawdę przyglądali rozwojowi sytuacji, ponieważ wcześniej nie było takich precedensów. Oczywiście wszystkie kontrole się odbyły, ale okazało się, że przyszły i poszły, w związku z tym będzie się otwierało coraz więcej biznesów, które najpierw muszą się zaopatrzyć" – powiedział PAP Pitoń.
Według jego wiedzy w najbliższych dniach ruszą także niektóre stoki narciarskie. "Precedens został przełamany i nie zostaliśmy zepchnięci do wody" – zakończył inicjator akcji "Góralskie Veto".
Jak poinformowała PAP rzeczniczka małopolskiego sanepidu, tylko od piątku do niedzieli zakopiański sanepid przeprowadził 120 kontroli w obiektach gastronomicznych i hotelowych - w tym w popularnych kwaterach prywatnych oraz na stokach narciarskich. Na te obiekty nie nałożono żadnych kar, jedynie zastosowano pouczenia. W sprawie otwartej w sobotę restauracji w Bukowinie Tatrzańskiej zostało wszczęte postępowanie administracyjne.
Inspektorzy skontrolowali także stoki narciarskie, jednak okazało się, że działały zgodnie z rządowym rozporządzeniem. Z wyciągów mogą bowiem korzystać zawodnicy narciarskich i snowboardowych klubów sportowych.
Przedsiębiorcy podkreślają, że wciąż nie ma konkretnej deklaracji rządu, kiedy obostrzenia miałyby się zakończyć. "Wiele ludzi od 4-5 miesięcy nie ma żadnych przychodów, żądnej pomocy. Po części my się im nie dziwimy. Z czegoś trzeba żyć" - komentuje Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
Jak dodaje, na Podhalu nie otworzą się jednak duże hotele, bo - jej zdaniem - tuż po zakończonych feriach poniesione przez właścicieli koszty związane z uruchomieniem obiektu byłyby zbyt wysokie.
Obiekty noclegowe, gastronomiczne, a także stacje narciarskie powinny być zamknięte przynajmniej do 31 stycznia. Początkowo narodowa kwarantanna miała zakończyć się w poniedziałek 18 stycznia, ale rozporządzenia wydłużono.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Martyna Masztalerz/Bartłomiej Bujas/PAP/ko
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:39
Uniwersytet Jagielloński i dwie inne uczelnie zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o fałszowanie dyplomów
-
19:44
Hydrogeolog: Stan polskich wód może być gorszy niż przedstawiają to oficjalne dane
-
17:21
Jaka przyszłość czeka dawne Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy Wawelu? Obiekt popada w ruinę
-
16:50
Inspektorzy PIP będą działać sprawniej. "Kodeks pracy nie przewiduje, że umowę o pracę jest nagrodą"
-
16:30
Władze Krakowa: specustawa rozwiąże problemy formalne ws. budowy metra
-
14:45
Akt utworzenia gminy już w rękach urzędników ze Szczawy. Nowa gmina ma jednak "pod górkę"
-
13:54
Wypalenie zawodowe – cichy wróg pracownika. Jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić?
-
13:47
Koniec z „dworcem wstydu” w Krynicy. Budynek znów będzie służył podróżnym
-
13:33
Ruszyła częściowa rozbiórka zabytkowego Starego Młyna w Nowym Sączu. ZDJĘCIA
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze