Fot. Przemysław Bolechowski
Prywatni właściciele otwierają swoje domy, dzielą się tym, co mają, czym się często opiekują od pokoleń. Jest to unikatowy moment, w którym można zwiedzić obiekty, które są po prostu niedostępne dla zwiedzających, dlatego że są to domy prywatne, które ubogacają krajobraz Zakopanego, ale na co dzień możemy je oglądać tylko zza ogrodzenia. Oprócz tych obiektów, którymi może się pochwalić Muzeum Tatrzańskie, to są również poszczególne domy i wille, jak chociażby Dom Pod Jedlami, który też jest niedostępny i budzi zainteresowanie oraz ciekawość odwiedzających Zakopane.
Partnerem wydarzenia jest Muzeum Tatrzańskie, które udostępni w tym dniu wszystkie swoje drewniane filie. „Naszą misją jest również propagowanie architektury drewnianej” - podkreśla Michał Murzyn, dyrektor muzeum.
Drewno, budowle drewniane na Podhalu są czymś naturalnym, natomiast nie są naturalne w pozostałej części Polski. Cieszymy się i będziemy wspierać kolejne dni, kolejne edycje, bo dla nas mówienie o budownictwie podhalańskim, drewnianym jest jedną z naszych misji i bardzo ważnych rzeczy. Większość filii Muzeum Tatrzańskiego to są filie drewniane.
Pierwsze wydarzenia odbywają się już dzisiaj m.in. spotkanie właścicieli zabytkowych budynków drewnianych jak i warsztaty dla dzieci. Ale sam Dzień Architektury Drewnianej zaplanowano na najbliższą sobotę 26 sierpnia. Wśród obiektów prywatnych, które otworzą swoje podwoje, jest m.in. Dom pod Jedlami, Chałupa Sabały, Muzeum Jana Kasprowicza i słynna willa „Cicha”.
Początek zwiedzania najpiękniejszych przykładów architektury drewnianej w Zakopanem zaplanowano od godziny 10.30.