Andrzej Haładyna – naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju podkreśla, że to miejsce służy teraz nie tylko podróżnym i turystom, ale również mieszkańcom.
Tutaj oczywiście znalazł miejsce również dworzec autobusowy, dalekobieżny i lokalny. Budynek pełni również funkcje turystyczne i kulturalne. W zabytkowej przestrzeni zlokalizowana została restauracja oraz dwupoziomowa, multimedialna mediateka, służąca przede wszystkim dzisiaj dzieciom i młodzieży - mówi
W odrestaurowanej część budynku dworca głównego oraz sąsiadującego budynku dawnej przychodni znajdują się komfortowe poczekalnie, kasy biletowe, punkty handlowe i gastronomiczne, ale także dwupoziomowa nowoczesna mediateka, w której można zrelaksować się przed podróżą. Powstało tu także centrum informacji turystycznej wyposażone w nowoczesne technologie, sale klubowe oraz przestrzeń galeryjną, w której organizowane są koncerty oraz wystawy współczesnych zakopiańskich artystów oraz najbardziej znanych dawnych twórców związanych z Tatrami i Zakopanem.
- To miejsce to galeria sztuki i punkt informacji - nie tylko turystycznej - mówi Ewa Kurek, pracownica centrum. - Ten obiekt robi teraz wrażenie po rewitalizacji, po przebudowie i po dostosowaniu do współczesnych realiów. Mamy tu sale do samoobsługi, bo można korzystać z licznych multimediów, które zawierają ogromną ilość treści – dodaje.
To bardzo pomaga turystom w zwiedzaniu miasta, bo i można tam znaleźć informacje potrzebne do chodzenia po górach, o kondycji, o szlakach, o komunikacji, informacje o atrakcjach, jakimi są muzea, galerie, ciekawe wydarzenia. To wszystko można znaleźć w tych multimediach i można to zrobić samodzielnie, ale można też skorzystać z naszej pomocy - mówi.
Mieszkańcom również podoba się ta metamorfoza.
„Podoba mi się, bardzo ładnie. Teraz jest lepszy, odremontowany. Zawsze to lepiej” – oceniają.
Tak wielkie przedsięwzięcie wymaga wielkich nakładów finansowych.
- Miasto nie byłoby w stanie udźwignąć takiej inwestycji. Na szczęście pieniądze trafiły do Zakopanego dzięki funduszom europejskim - podkreśla naczelnik Andrzej Haładyna. - Pozyskaliśmy [środki – przyp.red.] z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Dzięki temu potężnemu wsparciu udało się to wszystko wyremontować, zmodernizować, łącznie oczywiście z tym terenem Centrum Komunikacyjnego, które funkcjonuje dla dworca autobusowego, kolejowego.
Nowy dworzec łączy tradycję z nowoczesnością. Jest funkcjonalny i przyjazny dla turystów licznie odwiedzających stolicę Tatr.
Przebudowa i modernizacja zabytkowych budynków dworca PKP w Zakopanem kosztowała prawie 16 milionów złotych. 4,5 miliona wyniosło dofinansowanie z Unii Europejskiej. Projekt zrealizowała Gmina Miasto Zakopane.