Jak się okazuje, nie wszystkim dano po równo. Górale nie tylko górami mogą się cieszyć, ale i "morzem". Chodzi o morze podziemne. Tak bowiem specjaliści określają energię geotermalną, czyli wewnętrzne ciepło Ziemi nagromadzone w skałach i szczelinach skalnych.
Blisko 30 lat temu podłączono kilka pierwszych budynków w Bańskiej Niżnej do geotermalnej sieci ciepłowniczej. "Wciąż przyłączani są nowi odbiorcy na Podhalu, co daje przede wszystkim dobre efekty ekologiczne" - podkreśla Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie.
Na Podhalu są jedne z najlepszych w Europie warunki do występowania wód geotermalnych, a to dla mieszkańców oznacza szansę na czyste powietrze i rozwój gospodarczy regionu. Do energii geotermalnej podłączonych jest w tej chwili ok.1600 odbiorców. Gmina Szaflary dostała dotacje na badania i odwierty. Z odnalezionych zasobów będzie można zasilić nie tylko gminę Szaflary, ale też pobliskie miejscowości, także Nowy Targ.
- Jest ogłoszony przetarg na badania. Dzięki nim będziemy wiedzieli jak wygląda niecka podhalańska, gdzie musi być odwiert. Po analizie badań będziemy wiedzieć, gdzie będzie wiercony najgłębszy otwór w Polsce - mówi Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary.
Budowa odwiertu ma się rozpocząć w przyszłym roku. 80% mieszkańców zapytanych, czy chcieliby korzystać z geotermii, odpowiedziało twierdząco. Według planów, mieszkańcy Szaflar i Nowego Targu już za trzy lata mają być przyłączeni do geotermalnej sieci ciepłowniczej.