Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

85 lat temu uruchomiono kolej linową z Kuźnic na Kasprowy Wierch

  • Podhale
  • date_range Poniedziałek, 2021.03.15 09:09 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:41 )
85 lat temu, 15 marca 1936 roku, w Tatrach uruchomiono kolej linową z Kuźnic na Kasprowy Wierch. Tego dnia na szczyt wjechali pierwsi turyści. Była to pierwsza inwestycja tego typu w Polsce, a 60. na świecie. Dodziś jest to jedna z głównych atrakcji naszych gór i jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa. Działa przez cały rok, zabierając do wagonika 60 osób.

fot: Piotr Korczak

Posłuchaj materiału Bartosza Niemca
Kolejka na Kasprowy ma 85 lat

Kolej na Kasprowy powstała w rekordowo szybkim tempie. Prace rozpoczęły się 1 sierpnia 1935 roku i trwały ponad 7 miesięcy. Odcinek dolny z Kuźnic do Myślenickich Turni nie przysporzył większych trudności, natomiast poważne problemy wystąpiły przy budowie odcinka na sam szczyt, z uwagi na bardzo trudny, wysokogórski teren. Całe przedsięwzięcie było realizowane siłą ludzi i koni. Do wwożenia materiałów używano koników huculskich. Ludzie pracowali na 2-3 zmiany. W szczytowym momencie, na placu budowy było tysiąc osób. Najpierw powstała kolejka techniczna, drewniana, która usprawniła transport materiałów budowlanych na szczyt.

Kolej na Kasprowy Wierch została wybudowana z inicjatywy prezesa Polskiego Związku Narciarskiego i wiceministra transportu Aleksandra Bobkowskiego. Wagoniki wyprodukowała stocznia w Gdańsku, natomiast liny - fabryka w Sosnowcu. Kolejkę zaprojektował architekt Aleksander Kodelski, który w 1935 roku objął funkcję prezesa i dyrektora technicznego spółki zajmującej się budową obiektu. Jego żona - Anna - była autorką budynków stacji.

Trasa kolejki dzieli się na dwa niezależne odcinki - z Kuźnic na Myślenickie Turnie i z Turni na Kasprowy Wierch. Ma długość niemal 4300 metrów. Różnica poziomów to ponad 930 metrów. Obecnie panoramicznym wagonikiem, w którym mieści się 60 osób, można wjechać na szczyt w 12 minut. Sterowanie prowadzone jest komputerowo, poprzednio wagony uruchamiało dwóch maszynistów.  

Podróż kolejką kończy się na stacji górnej, 25 metrów poniżej szczytu Kasprowego Wierchu. Tu mieści się również restauracja i mały sklep, a obok znajduje się budynek obserwatorium meteorologicznego, działającego od ponad 80 lat. To dwa najwyżej położone budynki w Polsce.

Wśród milionów osób, które wjechały kolejką na Kasprowy, był Święty Jan Paweł II. Odbył tę podróż w czerwcu 1997 roku. Jego wjazd nie był zaplanowany. Podczas pobytu w Zakopanem udał się do Morskiego Oka, a następnie niespodziewanie zdecydował się pojechać kolejką. Wydarzenie upamiętnia tablica znajdująca się na fasadzie budynku górnej stacji.

85 Lat kolejki na Kasprowy Wierch

Kolej linowa na Kasprowy Wierch cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Zimą kolejka wykorzystywana jest głównie przez narciarzy i snowboardzistów. W dwóch kotłach na zboczach Kasprowego działają wyciągi krzesełkowe i poprowadzone są trasy narciarskie o charakterze alpejskim. Ich długość to blisko 14 kilometrów. Kasprowy Wierch jest również węzłem szlaków turystycznych. Można stąd przejść czerwonym szlakiem na Czerwone Wierchy lub na Świnicę, żółtymi trasami zejść na Halę Gąsienicową do Murowańca, jednego z tatrzańskich schronisk.  

Trasa kolei na Kasprowy Wierch w całości przebiega przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Operatorem są Polskie Koleje Linowe S.A. W 2007 roku kolej przeszła gruntowny remont. Oficjalnego otwarcia po przebudowie dokonał prezydent Lech Kaczyński.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

IAR/ko

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię