- A
- A
- A
Podczas zamieszek oblali farbą pomnik Armii Czerwonej w Nowym Sączu. Zostali uniewinnieni
Przed sądem rejonowym w Nowym Sączu stanęło siedmiu uczestników ubiegłorocznej manifestacji pod nieistniejącym już pomnikiem Armii Czerwonej przy sądeckich alejach Wolności. Prokuratura oskarżyła ich o znieważenie pomnika poprzez oblanie go czerwoną farbą. Niektórzy z nich byli także oskarżeni o napaść na policjantów. Zostali uniewinnieni, ale nie obyło się bez przepychanek.Przed posiedzeniem sądu doszło do przepychanek między działaczami organizacji kombatanckich a ochroną budynku. Na miejsce wezwano kilkunastu policjantów. Później choć sąd uniewinnił oskarżonych, na wymiar sprawiedliwości spłynęła fala krytyki.
"Kupa śmiechu. Byłem przetrzymywany, policja sprawdzała mój majątek, robiła przeszukania domu. Jestem uniewinniony, ale i zdumiony takim działaniem" - mówił jeden z mężczyzn, którzy stanęli przed sądem.
Oskarżeni nie wykluczają, że odwołają się od postanowienia sądu i będą domagać się ukarania prokuratury oraz policjantów, którzy ich zdaniem składali fałszywe zeznania.
20 sierpnia na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu odbędą się uroczystości powtórnego pochówku żołnierzy Armii Czerwonej. W sumie w kwaterze wojskowej złożone zostaną szczątki 30 żołnierzy. Ekshumację przeprowadzono m.in. w Nowym Sączu, Bukowie, Paszynie, Zagórzanach i Chyżnem. Szczątki ekshumowano z pojedynczych i zbiorowych grobów wojennych. W Nowym Sączu znaleziono szczątki sześciu czerwonoarmistów.
W sumie, jak powiedział Radiu Kraków Jan Brodowski - rzecznik wojewody małopolskiego, w kwaterze wojskowej w Nowym Sączu złożone zostaną szczątki 30 żołnierzy. Choć początkowo informowano o 28 ekshumowanych żołnierzach, to jednak w Kasince Małej i Tymbarku przeprowadzono dodatkowe prace ekshumacyjne i znaleziono szczątki jeszcze dwóch żołnierzy. Jutrzejsze uroczystości na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu będą miały charakter wojskowy. Zaplanowano m.in. wystąpienie wojewody małopolskiego Jerzego Millera i modlitw ekumenicznych. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.
Walka o rozbiórkę pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu trwała ponad 20 lat. W 1992 roku ówczesna rada miasta zobowiązała prezydenta do przeprowadzenie tej operacji.
(Marta Jodłowska, Bartosz Niemiec/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
16:11
Klęska urodzaju w gminie Biecz. Strażacy muszą powiększać remizy
-
14:42
Oblężenie Wawelu. Świetna frekwencja w 2024 roku
-
14:02
Ogień, dym i fumy. Co nas podpala?
-
13:59
Powrót do prostoty? "W święta pragniemy spokoju, bliskości i miłości"
-
13:36
MON pomoże w remoncie DK73 i budowie wschodniej obwodnica Tarnowa?
-
13:28
Czy święta to odpowiedni czas na trudne rozmowy?
-
13:23
Jeden z podejrzanych w sprawie strzelaniny na ulicy Dietla jest w rękach policji. Poszukiwani są dwaj inni
-
13:17
Goprowcy znieśli z Babiej Góry na noszach turystę z urazem pachwiny
-
13:06
Czy święta to odpowiedni czas na trudne rozmowy?
-
12:37
W Tatrach intensywnie pada śnieg. Wzrasta zagrożenie lawinowe
-
12:23
Nie żyje piłkarz, który był legendą Cracovii. Miał 101 lat
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze