Jak ocenił Czesław Szynalik pomysłodawca i współorganizator corocznej akcji Odkryj Beskid Wyspowy, tegoroczna popularność tego mniej znanego pasma górskiego, położonego pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką w Małopolskie, jest wynikiem tego, że w obliczu epidemii wielu turystów poszukuje mniej popularnych i zatłoczonych lokalizacji.
"Epidemia spowodowała zwiększone zainteresowanie Beskidem Wyspowym, albowiem można wędrować po +beskidzkich wyspach+ cały dzień bez tłumów, w ciszy podziwiać przyrodę i piękne widoki" - powiedział PAP Szynalik.
Według niego większość turystów przybywa w te góry na jednodniowe wędrówki, choć w sezonie sporo było wypoczywających przez weekend lub zostających na cały tydzień. Korzystali oni bazy noclegowej, na którą – z racji lokalizacji z dala od znanych kurortów – składają się głównie gospodarstwa agroturystyczne i niewielkie pensjonaty. "Baza noclegowa jest urozmaicona, na każdą kieszeń turysty" - wskazał propagator regionu.
W tym roku Beskid Wyspowy cieszył się popularnością, pomimo że z powodu pandemii zrezygnowano ze sztandarowej imprezy, czyli wspólnego weekendowego zdobywania poszczególnych szczytów w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy. Grupowe wyprawy zastąpiono indywidualnymi wędrówkami po szlakach.
"Wiele osób spotkanych na szlaku było zaskoczonych, jak interesujący jest Beskid Wyspowy i deklarowały, że chętnie wrócą do niego” - ocenił Szynalik.
Wprowadzono też odznakę Korona Beskidu Wyspowego Beskidzkie Wyspy przyznawaną za zdobycie 40 szczytów leżących w granicach gmin należących do Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Według pomysłodawców odznaka spotkała się z dużym zainteresowaniem i mobilizuje do poznania wszystkich szczytów.
Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką na terenie województwa małopolskiego. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię ok. 1 tys. km kw. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 km szlaków do uprawiania turystyki pieszej.
Zgodnie z turystyczną tradycją nazwę "Beskid Wyspowy" wymyślił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominając wyspy na szarym morzu.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
PAP/ko