Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ostatnie takie przenosiny odbyły się prawie 20 lat temu

  • Krystyna Pasek
  • date_range Wtorek, 2024.08.13 15:33 ( Edytowany Wtorek, 2024.08.13 15:50 )
Zabytkowy dwór z Wielogłów trafi do Sądeckiego Parku Etnograficznego. Zaniedbany XVII -wieczny budynek kupiło od prywatnego właściciela Muzeum Ziemi Sądeckiej. To dawna siedziba rodzin Lanckorońskich czy Stuberów, a później także klasztor Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Teraz tworzona jest dokumentacja niezbędna do przenosin obiektu. Te rozpoczną się najwcześniej pod koniec przyszłego roku i mają się zakończyć na przełomie lat 2026/2027. - Od ostatniej takiej operacji minęły niemal dwie dekady - mówi Janusz Obtułowicz, z działu inwestycji Muzeum Ziemi Sądeckiej

Fot. Janusz Obtułowicz, Muzeum Ziemi Sądeckiej

Mówi Janusz Obtułowicz

Taka operacja nazywa się translokacją. Polega na tym, że obiekt jest rozbierany, znakowane są wszystkie elementy, które są przenoszone i odtwarzane jak klocki Lego na terenie nowej lokalizacji. Oczywiście nie wszystkie elementy uda się uratować. Badania dendrologiczne pokażą, które elementy zostaną zrekonstruowane.

dwór

Janusz Obtułowicz, Muzeum Ziemi Sądeckiej

Pracownicy muzeum spodziewają się, że przenosiny dworu mogą przynieść sporo niespodzianek. Podejrzewają, że budynek może być starszy, niż się oficjalnie uznaje. Prace rozbiórkowe poprzedzą m.in. badania geologiczne czy archeologiczne wokół obiektu.

Zostanie też przywrócony pierwotny wygląd dworu, z XVII wieku.

Dwór w Wielogłowach został zbudowany z drzewa modrzewiowego. To parterowy budynek o konstrukcji zrębowej. Pierwotnie miał cztery alkierze, ale zachowały się dwa z nich. W ręce prywatne trafił w 2005 roku. Konserwator zabytków nie zgodził się na przystosowanie budynku do celów mieszkalnych, dlatego od blisko 20 lat stoi pusty.

Przenosiny dworu z Wielogłów to element większego projektu realizowanego przez samorząd województwa, obejmującego także 5 innych muzeów w Małopolsce: Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Muzeum-Orawski Park Etnograficzny, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oraz Muzeum Archeologiczne w Krakowie.

Dwór

Fot. Janusz Obtułowicz, Muzeum Ziemi Sądeckiej

Tematy:
Autor:
Krystyna Pasek

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię