Taka operacja nazywa się translokacją. Polega na tym, że obiekt jest rozbierany, znakowane są wszystkie elementy, które są przenoszone i odtwarzane jak klocki Lego na terenie nowej lokalizacji. Oczywiście nie wszystkie elementy uda się uratować. Badania dendrologiczne pokażą, które elementy zostaną zrekonstruowane.
- A
- A
- A
Ostatnie takie przenosiny odbyły się prawie 20 lat temu
Zabytkowy dwór z Wielogłów trafi do Sądeckiego Parku Etnograficznego. Zaniedbany XVII -wieczny budynek kupiło od prywatnego właściciela Muzeum Ziemi Sądeckiej. To dawna siedziba rodzin Lanckorońskich czy Stuberów, a później także klasztor Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Teraz tworzona jest dokumentacja niezbędna do przenosin obiektu. Te rozpoczną się najwcześniej pod koniec przyszłego roku i mają się zakończyć na przełomie lat 2026/2027. - Od ostatniej takiej operacji minęły niemal dwie dekady - mówi Janusz Obtułowicz, z działu inwestycji Muzeum Ziemi SądeckiejPracownicy muzeum spodziewają się, że przenosiny dworu mogą przynieść sporo niespodzianek. Podejrzewają, że budynek może być starszy, niż się oficjalnie uznaje. Prace rozbiórkowe poprzedzą m.in. badania geologiczne czy archeologiczne wokół obiektu.
Zostanie też przywrócony pierwotny wygląd dworu, z XVII wieku.
Dwór w Wielogłowach został zbudowany z drzewa modrzewiowego. To parterowy budynek o konstrukcji zrębowej. Pierwotnie miał cztery alkierze, ale zachowały się dwa z nich. W ręce prywatne trafił w 2005 roku. Konserwator zabytków nie zgodził się na przystosowanie budynku do celów mieszkalnych, dlatego od blisko 20 lat stoi pusty.
Przenosiny dworu z Wielogłów to element większego projektu realizowanego przez samorząd województwa, obejmującego także 5 innych muzeów w Małopolsce: Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Muzeum-Orawski Park Etnograficzny, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oraz Muzeum Archeologiczne w Krakowie.
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Inspiruje się
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni?
-
13:32
Miał dożywotni zakaz prowadzenia, wsiadł za kierownicę. Do tego był poszukiwany
-
13:14
Dziki Zachód na Prądniku Czerwonym. Będzie audyt bezpieczeństwa i więcej patroli policji
-
12:30
Kto będzie nowym dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej? Największe szanse ma Przemysław Walaszczyk
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
11:59
Cztery Złote Globy dla "Szōguna". Co sprawiło, że serial zachwycił krytyków?
-
11:45
Czekolada za choinkę. W Małopolsce Zachodniej trwają akcje odbioru drzewek
-
11:43
Nawet 300 hektarów w nowohuckim kombinacie może przejąć Kraków. "Rozmawiamy o trzy razy większym terenie niż planowano"
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze