Gmina Szczawa została wydzielona z terenu gminy Kamienica i docelowo ma się stać uzdrowiskiem, wykorzystując m.in. złoża wód leczniczych. Nowa jednostka samorządowa ma powierzchnię 4 tys. hektarów i liczy ponad 1800 mieszkańców. Jej siedziba znajduje się tymczasowo w budynku ośrodka zdrowia.

- Docelowo miejscem, w którym będzie prowadzona obsługa mieszkańców, będzie budynek dawnej szkoły podstawowej w Szczawie. Konieczne było przeprowadzenie punktowej zmiany planu miejscowego. To zostało zrobione - wyjaśnia Joanna Paździo, rzecznik wojewody małopolskiego.

Nowa gmina nie ma jeszcze ani radnych, ani wójta. Ich kompetencje są do czasu rozstrzygnięcia wyborów w rękach jednej osoby - pełnomocnika powołanego przez premiera. Nim został Janusz Opyd.

Wójta i 15 radnych mieszkańcy powinni wybrać w okresie do trzech miesięcy od momentu powstania gminy. Postanowienie w sprawie podziału gminy Szczawa na okręgi wyborcze i obwody głosowania, komisarz wyborczy wyda już w piątek.

Historia od 2007 roku

Działania zmierzające do utworzenia odrębnej gminy w Szczawie trwają od 2007 r. Ma ona powstać z dotychczasowego obszaru gminy Kamienica w powiecie limanowskim i objąć obręb ewidencyjny Szczawa oraz część obrębu Kamienica i Zasadne, o łącznej powierzchni przekraczającej 4,2 tys. ha. Gmina ma liczyć ok. 2 tys. mieszkańców.

Jak podnosili inicjatorzy utworzenia gminy, decyzja taka przyczyni się do rozwoju Szczawy, głównie dzięki planowi uzyskania przez tę miejscowość statusu uzdrowiska, co pozwoli na pełne wykorzystanie posiadanych przez nią zasobów przyrodniczych. Szczawa położona malowniczo w dolinie rzeki Kamienica posiada udokumentowane zasoby wód leczniczych, eksploatowanych już w okresie międzywojennym.