- A
- A
- A
Odnowiono cmentarz żydowski w Czarnym Dunajcu
Kolejny cmentarz żydowski w Małopolsce został odnowiony. Tym razem od zapomnienia uratowano kirkut w Czarnym Dunajcu, gdzie, znajdują się masowe groby ofiar Holocaustu.Inicjatorem prac jest pochodzący z Nowego Sącza kajakarz górski, olimpijczyk, Dariusz Popiela. Za swoją działalność Popiela otrzymał wyróżnienie POLIN 2017 przyznane przez Muzeum Historii Żydów Polskich oraz nagrodę im. ks. Stanisława Musiała przyznawaną za działalność na rzecz współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiego pojednania.
Wcześniej, dzięki niemu odnowiono cmentarze w Krościenku nad Dunajcem i Grybowie. Na każdym z nich, podobnie, jak teraz w Czarnym Dunajcu stanął pomnik w kształcie macewy, upamiętniający lokalną społeczność żydowską
Posiadający przed wojną prawa miejskie Czarny Dunajec zamieszkiwało około 300 Żydów. Podczas II wojny światowej Niemcy założyli tu obóz pracy dla Żydów, gdzie ze stu więźniów ponad 20 zostało rozstrzelanych na miejscu. Gdy w 1942 r. w ramach akcji Reinhardt Niemcy przystąpili do likwidacji społeczności żydowskiej regionu Podhala, w Czarnym Dunajcu rozstrzelano część mieszkańców, a resztę wywieziono do Nowego Targu, skąd przetransportowano ich dalej wraz z pozostałymi Żydami z Podhala, głównie do obozu zagłady w Bełżcu.
W projekt odnowy kirkutu w Czarnym Dunajcu jest także zaangażowana lokalna społeczność i Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu. Wsparcia udzieliło ponad stu darczyńców zbiórki internetowej, Żydowski Instytut Historyczny, Forum Dialogu oraz Konsulat Generalny Niemiec.
Symboliczne odsłonięcie pomnika zaplanowano na 11 października. Tym razem, ze względu na pandemię, w uroczystości nie wezmą udziału rodziny pochowanych tam ofiar Holocaustu.
Na cmentarzu w Czarnym Dunajcu postawiono też 2 mniejsze pomniki dedykowane osobom pochowanym w zbiorowych mogiłach. Powstał tam również lapidarium z 8 odrestaurowanymi macewami, które znaleziono poza terenem cmentarza.
(Joanna Porębska/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:13
Niezwykłe przedmioty na aukcji na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjno-leczniczych dla chorych na szpiczaka mnogiego
-
19:11
Wciąż nie wiadomo co dalej z sekcją pływacką dla dzieci stowarzyszenia Siemacha w Krakowie
-
17:44
Iveco Daily – wszechstronny samochód dostawczy dla wymagających użytkowników
-
16:45
Woda z publicznego wodociągu w Szczawnicy nie nadaje się do spożycia
-
16:31
"Przegrywam z chorobą alkoholową". Poseł Wilk przeprasza za swoje zachowanie w Sejmie
-
16:25
Puchar Świata FIS w snowboardzie alpejskim już 1 i 2 marca na Jaworzynie Krynickiej!
-
15:34
"Musiał przejść na dietę". Smok Wawelski znów zionie ogniem
-
15:29
Awaria głównego wodociągu w Zakopanem; pół miasta jest odcięte od dostępu do wody
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze