Imprezę, cieszącą się wielkim zainteresowaniem wśród turystów, organizuje Forum Gmin Beskidu Wyspowego, zrzeszające 20 gmin z pięciu powiatów w Małopolsce. Jej celem jest upowszechnianie rodzinnych i aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz popularyzacja kultury, tradycji, folkloru tego pasma górskiego. Każdego lata we wspólnym odkrywaniu Beskidu Wyspowego uczestniczy łącznie od 12 do 14 tys. piechurów z Polski i z zagranicy.

W ramach akcji turyści przez całe lato zdobywają szczyty pasma górskiego, rozciągającego się pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką na terenie województwa małopolskiego.

Tegoroczny cykl wędrówek rozpocznie się w niedzielę 2 czerwca. Turyści pójdą wtedy na Urbanią Górę. Potem w kolejne letnie weekendy zdobędą kolejnych kilkanaście szczytów, aby zakończyć akcję 8 września na Lubogoszczy.

W przedstawionym programie znalazło się zdobywanie także takich szczytów, jak: Kiczora Kamienicka, Grodzisko, Śnieżnica, Ćwilin (wędrówka nocna), Modyń, Kamionna, Luboń Wielki (wędrówka nocna), Trupielec, Łyżka, Ostra, Szczebel, Jaworz, Potaczkowa Łopień, Mogielica, Miejska Góra / Łysa Góra.

Na zdobywanych szczytach zaplanowano msze św. polowe, występy, pokazy, konkursy, grilla. Wędrówki odbywają się bez względu na pogodę. Udział w nich jest bezpłatny, nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

Na turystów, którzy przejdą wszystkie zaplanowane na 2024 rok wyspowe szlaki, czekają tradycyjnie oznaki "Złote Rysie".

W trakcie sezonu letniego zaplanowano również szereg imprez kulturalnych promujących kulturę, tradycje i folklor pięciu grup etnicznych zamieszkujących ten region: Białych Górali, Lachów, Kliszczaków, Podhalan i Zagórzan.

23 czerwca na nieczynnej stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej odbędzie się XII Galicyjski Piknik Kolejowy wraz ze wspólnym śpiewaniem piosenek związanych z pociągami. Przez całe wakacje trwać będzie XI Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”. Jego kolejne wydarzenia zaplanowano w takich miejscowościach jak: Dobra, Wiśniowa, Łukowica, Kamienica, Rabka-Zdrój, Tenczyn, Stara Wieś, Mszana Górna, Limanowa, Niedźwiedź.

Z kolei 14 i 15 września organizatorzy zapraszają do Mszany Dolnej na XIII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”.

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką na terenie województwa małopolskiego. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię ok. 1 tys. km kw. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 km szlaków do uprawiania turystyki pieszej.

Zgodnie z turystyczną tradycją nazwę "Beskid Wyspowy" wymyślił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominając wyspy na szarym morzu.