Urząd Gminy Nawojowa potwierdza, że w pobliżu stacji benzynowej trwają prace. Wójt Stanisław Kiełbasa zasypywanego miejsca nie nazywa jednak stawem, a zastoiskiem wodnym, które powstało na skutek przebudowy przebiegającej tamtędy drogi krajowej nr 75:

- Uszczelniono odpływ wody z tego terenu, a jednocześnie nie zadbano o to, żeby utrzymać rów otwarty, tylko go zasypano. I tam się gromadzi okresowo woda. Najprawdopodobniej pojawiają się tam czasowo kaczki.

Bez wątpienia są to rzadko wystepujące w Polsce nurogęsi mówi Nadleśniczy Nadleśnictwa Nawojowa, Tomasz Romanowski:

- Był tutaj widziany lęg, konsultowałem to z ornitologami. Nawet podesłali mi zdjęcie. Tak więc jest to potwierdzone. Ciekawe dla tego gatunku jest, że swoje gniazdo zasiedla przez kilka albo kilkanaście lat. Jest przywiązany do swojego miejsca.

Kto zatem wydał pozwolenie na zasypanie miejsca, gdzoe żeruje gatunek ścisle chroniony i to w okresie lęgowym? Jest to najprawdopodobniej samowola, bo stosowny wniosek nie wpłynął ani do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego, ani do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska:

- Ani do siedziby krakowskiej, ani do działu zamiejscowego w Starym Sączu nie wpłynął taki wniosek. Jeżeli na czyjejś posesji, nawet prywatnej, występuje gatunek dziki, chroniony, a nurogęś jest gatunkiemochrony ścisłej, to wszelkie działania, które mogłyby mu zaszkodzić, czyli płoszenie, zabijanie, niszczenie jaj, czy nawet niszczenie siedlisk wymaga decyzji derogacyjnej.

Ada Słodkowska-Łabuzek, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie dodaje, że nawet gdyby wniosek o zasypanie stawu wpłynął, to i tak nie zostałby pozytywnie rozpatrzony, ze względu na okres lęgowy ptaków:

- Jeśłi chodzi o gatunek nurogęsi, on składa jaja w dziuplach drzew, tak więc nie w stawie. Ale staw jest miejscem bytowania osobników i miejscem żerowiskowym. To jest okres szczególnie ochronny, dopóki młode nie zostaną odchowane.

Po naszym telefonie wójt Nawojowej postanowił interweniować, na miejscu pojawił się też inspektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w wyniku czego właściciel działki przerwał zagrażające nurogęsiom prace. I na pewno nie wznowi ich do końca okresu lęgowego ptaków. Czy później bedzie je mógł kontynuować? Wszystko zależy od tego, jaką decyzję w tej sprawie podejmie RDOŚ.

Nurogęsi składają jaja od marca do maja. Nie są to ptaki towarzyskie, najczęściej żyją w parach, unikając skupisk przedstawicieli swego gatunku.

 

Joanna Porębska/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.